23 Haziran 2018 Cumartesi
 • Altın190,976
 • BIST95.852
 • Dolar4,6622
 • Euro5,4311
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,1817
 • İstanbul26 °C
 • Ankara24 °C
 • İzmir29 °C
 • Konya23 °C
 • Adana30 °C
 • Antalya29 °C
 • Diyarbakır33 °C
 • Bursa27 °C
 • Kayseri25 °C
 • Kocaeli25 °C
 • Şanlıurfa34 °C
 • Gaziantep31 °C
 • İçel29 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kurtlar Vadisi’nin Ömer Baba’sından önemli tespitler
Kurtlar Vadisi’nin Ömer Baba’sından önemli tespitler
Kurtlar Vadisi’nin Ömer Baba’sından önemli tespitler
11 Aralık 2008 / 09:19 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Kurtlar Vadisi ve Kurtlar Vadisi Pusu'daki Ömer Baba karakteriyle izleyicinin gönlünde taht kuran 45 yıllık tiyatrocu Emin Olcay'ı tanımayan yok.


Hz. Mevlânâ'dan, Yunus Emre'den ve bizzat Kur'an-ı Kerim'den alınan sözleriyle Vadi'nin olmazsa olmazlarından... İzleyicinin kalbine ok gibi saplanan replikleriyle sadece Vadidekiler'in değil, milyonlarca izleyicinin de adeta akıl hocası, Ömer Baba... Kimse ona Emin Olcay demiyor zaten. Yaşlısıyla, genciyle herkese kendini kabul ettirmiş. İnsanların gösterdiği ilgiden oldukça mutlu olan Olcay, "Bu ilgi dizinin doğru yolda olduğunun göstergesi. Zaten Ömer Baba rol değil, benim için bir görev oldu." diyor. Bazı çevrelerin dizinin sona ermesi için yaptıklarından rahatsız olan Olcay ile '120' filminin DVD imza gününde Cevahir Alışveriş Merkezi'nin terasında sohbet ettik. Bayramı, Ömer Baba'yı, eleştirileri, yeni projelerini, Polat Alemdar'ın evliliğini ve Kurtlar Vadisi Pusu'yu konuştuk...


Kurban Bayramı sizin için ne ifade ediyor?


Sevgi demek, saygı demek, mutluluk demek. İnsanlara bayramların doğru şekilde anlatılması gerekiyor. Tatile çıkmak güzel şey, fakat tatil için bayramları seçmesinler. Hiç olmazsa bayramın bir iki gününü aileleriyle geçirsinler, sonra gitsinler. Rahmetli ağabeyimle en az 40 aileye giderdik. Şimdi apartmanlarda oturuyoruz, bırakın bayram ziyaretini kimse kimseye selam vermiyor...


İnsanların 'Ömer Baba' sevgisini nasıl değerlendiriyorsunuz?


Kurtlar Vadisi Pusu'daki rolümü, 45 yıllık oyunculuğumun ötesinde bir görev olarak görmeye başladım. Senarist arkadaşların da bu bilinç içinde olduklarını tahmin ediyorum ki bu görevi devam ettiriyorlar. Her türlü sıkıntıya katlanarak. Son ekonomik bunalımı öne sürerek yapılan işleri göz önüne alırsak, ciddi sıkıntı çekiyoruz. Gördüğüm herkes dizideki tavrımı örnek aldığını söylüyor. Bu, işin rolü aştığının göstergesi. Zaten bir oyuncu için 6 sene aynı rolü oynamak, onun mezara girmesi anlamına gelir. Birçok teklif alıyorum, ama bunların hepsini bir kenara itiyorum.


Her ne kadar seveniniz çok olsa da, sizi eleştiren bir kitle de var...


Kamuoyu diziyi benimsedi. Ama karşı çıkanlar da var. Maalesef çoğu da aydınlarımız. Bunu bir sosyetik hava olarak yansıtıyorlar. Ama seyrettiklerine eminim. Konuştuğunuzda açık veriyorlar.


Dizinin sadece 'şiddet' unsuru olarak görülmesi sizi ve ekibi rahatsız ediyor mu?


Biz doğru yolda olduğumuzdan eminiz. Olur olmaz tenkitler çıkıyor dizi ile ilgili olarak. Ayrıntı yakalamaya çalışıyorlar. Şiddet deniyor, kötü örnek deniyor. Açık oturumları izlediğiniz zaman şiddetin dik âlâsını görüyorsunuz. Hem de koskoca profesörlerden, bakanlardan... Aydın insanlar birbirlerine, neredeyse yumruk atacaklar.


Polat'ı ne zaman evlendireceksiniz?


Senaryodan önceden haberimiz olmuyor. Yalnız çok büyük bir kitlenin Polat'ın Elif'ten sonra yalnız dolaşmasından rahatsız olduğunu öğrendik. Özellikle bayan izleyiciler 'Duygusu yok mu bunların?' diye soruyorlarmış. Bunların duygusunu yansıtamazsan çok büyük şiddetin içinde olduğunu düşünür insanlar. Oysa o da bir insan. Bu benim görüşüm.


Dizi dışında neler yapıyorsunuz?


16 Aralık'ta Ankara Mamak'ta Şeb-i Arus törenleri nedeniyle Mevlânâ ve Yunus Emre'den rubailer okuyacağım. Müzisyen oğlum ile birlikte sahneye çıkacağız. Yine ocak ayında yeni bir gösteri planlıyoruz. Bu gösteride ebru hocam Ali Saraç da ebru yapacak. Seyirci onu barkovizyondan izleyecek. Türkiye'nin her yerini dolaşmak istiyoruz. Orijinal bir proje bu, pek çok kişi sponsor olmak istiyor. Belediyeler 'İlk bizde çık' diyorlar. Siirt'ten bile teklif geldi. 45 yıllık tiyatrocuyum ve artık sahnede de bir şeyler yapmak istiyorum...


'Bayramı büyüklerinizle geçirin'


"Bayramlar insanları bir araya getiren günlerdir. Ancak bu değerler kaybolmaya başladı. Bayramların insanlara doğru şekilde anlatılması lazım. Bunu yapacak olanlar tabii ki din adamları ve toplumda sözüne itibar edilen kişilerdir. Ukalalık kabul etmezseniz, ben de kendimi onlardan biri olarak görüyorum. Çünkü dışarıda gördüğüm sevgi beni böyle düşünmeye itiyor. Gençlerimize tavsiyem; hiç olmazsa bayramın iki gününü büyükleriyle birlikte geçirsinler." (Zaman)

KÜLTÜR SANAT Kategorisindeki Diğer Haberler