YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kültürümüz BU YARIŞMA SAYESİNDE izleniyor
Kültürümüz BU YARIŞMA SAYESİNDE izleniyor
Kültürümüz BU YARIŞMA SAYESİNDE izleniyor
18 Haziran 2008 / 12:19 Güncelleme: 18 Haziran 2008 / 00:00

Ekranların ilik folklör yarışması olan ve Halk Oyunları Federasyonu önderliğinde gerçekleştirilen yarışma programı “Altın Adımlar”da Türkiye’nin kültürel ve folklorik değerlerini  sergileniyor. Korhan Abay ve Sinemis Candemir’in sunduğu “Altın Adımlar”ın jüri üyeleri Müjde Ar, Aşkın Nur Yengi, Yavuz Bingöl ve İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Türk Halk Oyunları Bölümü Öğretim Görevlisi Ahmet Demirbağ…


KÜLTÜRÜMÜZE HİZMET EDİYOR


Altın Adımlar Yarışması sayesinde kültürümüzü yurt içinde ve dışında milyonlar seyrediyor. İzleyicilerin kültürel unsurlarımızın tamamını tanıması bakımından Altın Adımlar Yarışması’nın önemi tartışılamaz diyen Halk Oyunları Federasyon Başkanı Sertaç Demirtaş Türk örf ve adetlerini hiçe sayan yarışma programları kirliliği içinde TRT 1 ekranlarında yapılan “Altın Adımlar Yarışması”sının alınımızın akı olduğunu ifade etti.


“Halk Oyunları Federasyonu Başkanı Sertaç konuşmasını şöyle sürdürdü:


Halk Oyunları Federasyonu sayesinde dağınık olan halk oyunları faaliyetleri tek elde toplanarak yarışmalar daha sistemli hale gelmiştir.  Halk Oyunları Camiası’nda Altın Adımlar Yarışması’nın popüler kültür yarışması ve magazin programı olduğuyla ilgili bugüne kadar çok fazla polemik yaşandı. 


AHLAKİ DEĞERLERİMİZ YARA ALMIŞTI


Annelerin kızlarını satışa çıkardığı ‘Gelinim olur musun?’ gibi içi boş yarışmalarla Türk toplumunun ahlaki değerlerinin çok büyük yara aldı. Altın Adımlar Yarışması’na Federasyon olarak destek verdik; çünkü bu yarışma sayesinde kültürümüzü yurt içinde ve dışında milyonlar tarafından seyrediliyor. İzleyiciler ekranları başından izledikleri bir oyunla o oyun hangi yöreye aitse o yörenin yaşama biçimini, geleneklerini, konuşma dilini, şiirlerini, müziğini, enstrümanını, kostümünü ve el araç-gereçlerini izleme fırsatı buluyor.


Yarışmada dikkat edilmesi gereken önemli unsurlardan bir tanesi de yörelerin yarıştırılmaması, Bir zeybekle bir horon yarıştırılmıyor. Teknik kriterler değerlendiriliyor. O nedenle izleyicilerin kültürel unsurlarımızın tamamını tanıması bakımından Altın Adımlar Yarışması’nın önemi tartışılamaz. Halk oyunları toplumu yansıttığı için toplum ciddi şekilde yarışmalara rağbet gösteriyor.KÜLTÜR SANAT Kategorisindeki Diğer Haberler