YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Külebiler artık Niksar'da
Külebiler artık Niksar'da
11 Haziran 2010 20:27
Merhum şair Cahit Külebi ve eşinin naaşı, oğlunun isteği üzerine nakledildiği Tokat'ın Niksar ilçesinde toprağa verildi.

Bir süre önce başlatılan ünlü şairin mezarının Niksar'a taşınması işlemleri tamamlandı. Bunun üzerine Ankara'dan getirilen şair Cahit Külebi ve eşi Süheyla Külebi'nin naaşı Karşıbağ Mahallesi'ndeki Şair Erzurumlu Emrah Türbesinin yanında defnedildi.

Niksar Kaymakamı Uğur Turan, Niksar Belediye Başkanı Duran Yadigar ve daire müdürlerinin katıldığı defin işlemi, İlçe Müftüsü Salahattin Şanver'in duasıyla sona erdi.

Oğlu Ali Külebi'nin isteği üzerine naaşları Niksar'a nakledilen Şair Cahit Külebi ve eşi Süheyla Külebi için anıt mezar yapılacağı, 25 Haziran'da da tören düzenleneceği bildirildi.


İKİ İLÇE ARASINDA TARTIŞMA KONUSU OLMUŞTU


Tokat'ın Niksar ve Zile belediyeleri, merhum şair Cahit Külebi'nin mezarının kendi ilçelerine getirilmesini talep etmişlerdi. Zile Belediyesi Zile'de doğan Külebi'nin mezarının ilçede olması gerektiğini savunurken, Niksar Belediyesi ilkokulu ilçede okuyan ünlü şairin mezarının Niksar'a getirilmesini istemişti.

Niksar Belediye Başkanı Duran Yadigar ilçede 6 Haziran 2009'da Cahit Külebi'yi Anma ve Şiir Gecesi'nde katılımcıların talebi ve Külebi'nin oğlu Ali Külebi'nin babasının ve annesinin mezarının Niksar'a nakli konusundaki sözlü başvurusu üzerine, mezarın Niksar'a getirilmesi konusunda çalışma başlatmıştı.


ŞAİR CAHİT KÜLEBİ


1917 yılında Tokat'ın Zile ilçesinde doğan ünlü şair Cahit Külebi, Niksar'da Gazi Ahmet Danişment İlkokulunu bitirdi. 1936'da Sivas Lisesinden, 1940'ta İstanbul Yüksek Öğretmen Okulu Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun olan Külebi, halk şiirini kendine göre yorumlayarak lirik şiirler yazdı ve Anadolu gerçeklerini işledi. 

Çok sayıda şiir kitabı bulunan Külebi, 20 Haziran 1997'de Ankara'da tedavi gördüğü hastanede 80 yaşında yaşamını yitirdi. AA

KÜLTÜR SANAT Kategorisindeki Diğer Haberler