YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kudüs'te Türk müziği konseri
Kudüs'te Türk müziği konseri
23 Ağustos 2013 08:44
Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı'nın (TİKA) ortaklaşa düzenlediği programda sahne alan Türk sanatçılar, Filistinlilere konser verdi.

Doğu Kudüs'teki Filistin Ulusal Tiyatrosu'nda düzenlenen konserde İstanbul Solistleri Grubu, Filistinlilere unutulmaz bir gece yaşattı. Türk müziğinin seçkin şarkılarını seslendiren sanatçılar, Türkçe ve Arapça ilahiler de söyledi.

Dr. Murat Salim Tokaç, konserin ardından yaptığı açıklamada, grup üyelerinin Türkiye'de birer marka olduğunun altını çizerek, Filistin'de özellikle de Kudüs'te konser vermekten dolayı mutlu olduklarını ve gördükleri ilgiden menun kaldıklarını belirtti.

Gecede konuşan TİKA Başkan Yardımcısı Süreyya Er ise TİKA'nın 2005 yılından beri Kudüs ve Filistin'de eğitim ve sağlık konularında hizmet verdiğini dile getirdi.

Konserle TİKA'nın, faaliyetlerine yeni bir boyut kattığını kaydeden Er, Filistinlilerin, Türk sanatçıları çoşkuyla karşılayıp ayakta alkışladığını vurguladı.

Konseri izlemeye gelen Filistin Kültür Bakanı Dr. Enver Ebu Iyşe de Türk sanatçılara teşekkür ederek, Kudüs'ün bütün Arap dünyasının kültürel başkenti olduğu ifade etti.

İstanbul Solistleri Grubu, Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürü ney ve tanbur sanatçısı Murat Salim Tokaç, ud sanatçısı Yurdal Tokcan, kanun sanatçısı Hakan Güngör, kemençe sanatçısı Derya Türkan, solist Mehmet Kemiksiz ve ritmde Fahrettin Yarkın'dan oluşuyor.

 

AA

KÜLTÜR SANAT Kategorisindeki Diğer Haberler