YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Köylüler operet izledi
Köylüler operet izledi
20 Şubat 2010 22:40
''İstanbulname'' adlı opereti, Mersinli sanat severlerin yanı sıra çevre köylerden gelen yaklaşık 300 kişi de izledi.

Mersin Devlet Opera ve Balesi'nin (MDOB), sahnelediği ''İstanbulname'' adlı opereti, Mersinli sanat severlerin yanı sıra çevre köylerden gelen yaklaşık 300 kişi de izledi.

Ferdi Merter'in kaleme aldığı, Turgay Erdener'in besteleyip, Murat Atak'ın sahneye koyduğu operet, Kültür Merkezi'nde sahnelendi.

Orkestra şefliğini Vladimir Lungu'nun yaptığı 2 perdelik eserde başlıca rollerde, Nazlı Alptekin, Kıvanç Uğraşbul, Işıl Cavga, Mustafa Özer, Ufuk Kasar, Korhan Dinçer, Hasan Alptekin, Neslihan Ulaş, Özkan Çavdaroğlu, Tolga Erden, Hakan Bölükbaşı, Ayşegül Serdar, Yusuf Ziya Büyükaslan, Hakan Yıldız, Serkan Karagöz, Zeynep Özgür Günal, Başak Özenç, Hasan Berk, Süleyman Tekin, Özer Öndeş,  Erdem Özdemir, Alpay Noyan Özbay, Ercüment Şirin, Hulusi Polat, Levent Yetkin, Adnan Baydar ve Ali Nacakçıoğlu yer aldı.

Eseri, Mersinli sanatseverlerin yanı sıra Mezitli Kaymakamlığı, Fındıkpınarı ve Tepeköy belediyeleri ile Toros Rotaract ve Mezitli Lions gibi bazı sivil toplum kuruluşlarının desteği ile Kuzucubelen, Fındıkpınarı, Tepeköy, Cemilli, Değirmençay, Kocayer, Akarca, Takanlı, Zeybekler, Pelitkoyağı ve Çevlik köylerinden çocukları ile gelen yaklaşık 300 kişi izledi.

Mezitli Kaymakamı Kamil Kıcıroğlu, yaptığı açıklamada, amaçlarının köy ile kenti birbirine yakınlaştırmak olduğunu söyledi.

Bu kapsamda sadece köylerin alt yapısıyla değil, kültürel ve sosyal yapısıyla da yakından ilgilendiklerini belirten Kıcıroğlu, şöyle dedi:

''Daha önce kendi köylerinde opera ve bale sanatçılarını ağırlayan köylüler, ilk defa bir opera eserini salonunda izleme fırsatı buldu. Bugün burada çok güzel bir programı icra ederek, köylerimizde yaşayan vatandaşlarımızla birlikte eğlenceli anlar yaşadık. Bizimle birlikte gelen yaklaşık 300 köylü, sanatın farklı alanlarını yerinde görme fırsatı buldu. Bu tür çalışmalarımıza önümüzdeki dönemde de devam edeceğiz'' dedi.

MDOB Müdürü ve Sanat Yönetmeni Hasan Alptekin ise opera baleyi tanıtmak ve sevdirmek amacıyla başlattıkları eğitim etkinlikleri kapsamında birçok okul ve köyde konser verdiklerini ifade etti.

Bir kültür projesine dönüşen etkinlik kapsamında, köylerinde MDOB aracılığıyla klasik müzikle tanışan vatandaşların, bu kez opera ve bale sanatlarını sahnede, ışık, kostüm, dekor gibi tüm bileşenleriyle izlemelerine olanak sağladıklarını bildiren Alptekin, ''Opera evi atmosferinde orkestrayı ve sahnedeki sanatçıları canlı izleme ve dinleme olanağı bulan konuklarımız, opera ve bale sanatlarını tanımak ve sevmek adına önemli deneyim yaşadılar'' diye konuştu.

Alptekin, son kez sahneledikleri ''İstanbulname'' adlı operetin, bundan sonraki Antalya Opera ve Balesi tarafından sahneleneceğini kaydetti.

Opereti izleyen köylüler ise etkinliğin beklediklerinden de farklı ve eğlenceli olduğunu, yine bu tür etkinliklere katılmak istediklerini söylediler. AA
 

KÜLTÜR SANAT Kategorisindeki Diğer Haberler