YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Köylüler opera ile tanıştı
Köylüler opera ile tanıştı
28 Haziran 2013 07:04
Samsun’un Çarşamba ilçesine bağlı Kumköy İlkokulu Öğretmeni Dilek Livaneli’nin önderliğinde Samsun Opera ve Bale Müdürlüğü (DOB) tarafından düzenlenen opera gösterisinde köylüler köylerine gelen opera ile tanıştı.

Samsun Devlet Opera ve Balesi (DOP) tarafından düzenlenen ve köylüler için hazırlanan ‘Köyde Opera’ adlı özel gösteriye köylüler yoğun ilgi gösterdi. Çoğunluğu yerel bestelerden oluşan ve her bir opera parçasının köylülere teker teker anlatılarak sunumunun yapıldığı gösteride köylülere aynı zamanda opera konusunda da bilgilendirmede yapıldı.

Kumköy İlköğretim Okulu bahçesinde düzenlenen açık hava etkinliği, köy okulu öğretmeni Dilek Livaneli’nin çabaları sonucu Samsun DOB tarafından yaklaşık 30 kişilik bir kadro ile köylülerin beğenisine sunuldu.

Köyde Opera adlı etkinlik hakkında bilgi veren Samsun DOB Müdürü ve Sanat Yönetmeni Volkan Kıran, “Bizim yerleşik sezon içersinde opera sahnemizde yaptığımız etkinlikler dışında yaz aylarında yoğun olarak festivallere katılım gösteriyoruz. Onun dışında bu yaz Dilek öğretmenin önderliğinde ‘Köyde Opera’ etkinliklerine başladık. Görültüğü gibi bu ve civar köylerde yaşayanların ilgisiyle karşılaştık ve bundan sonra da yapmaya devam edeceğiz” dedi.

Hayallerinin gerçek olduğunu ifade eden Kumköy İlkokulu Öğretmeni Dilek Livaneli, “Samsun’da ilk kez böyle bir etkinlik oluyor. Operadaki ön yargıları yıkmak adına bunu gerçekleştirdim ve başarılı olduğuma inanıyorum. Özellikle Kumköy kadınları bu konuda duyarlı davrandılar. Çocuk gibi mutluyum. Bütün opera sanatçıları geldi” diye konuştu.
Çoğu hayatında ilk defa opera ile tanışan köylüler, köylerinde bu etkinliğin yapılmasından kaynaklı mutluluk duyduklarını dile getirdiler.

 

İHA

KÜLTÜR SANAT Kategorisindeki Diğer Haberler