YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kolbastı gösterisi izleyicileri büyüledi İZLEYİN
Kolbastı çılgınlığı Türkçe Olimpiyatları'na da damgasını vurdu
Kolbastı gösterisi izleyicileri büyüledi İZLEYİN
27 Mayıs 2009 / 16:40 Güncelleme: 27 Mayıs 2009 / 00:00

Türkçe Olimpiyatları'nın açılışında Kolbastı şovu

Kolbastı çılgınlığı Türkçe Olimpiyatları'na da damgasını vurdu. Bilgilendirme toplantısına katılan Kırgız öğrencilerin Kolbastı gösterisi izleyicileri büyüledi.
Uluslararası Türkçe Öğretimi Derneği (TÜRKÇEDER) tarafından bu yıl 7'ncisi düzenlenen Uluslararası Türkçe Olimpiyatları, Haliç Kongre ve Kültür Merkezi'nde yapılan açılış töreni ile başladı.


Sunuculuğunu geçen yılın finalistlerinden Tacikistanlı Suman Kurbanova'nın yaptığı törende konuşan Türkçe Olimpiyatları Tertip Heyeti ve TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Başkanı Mehmet Sağlam, bu yıl 5 kıtan 115 ülkeden gelen 600 öğrencinin, Ankara Kızılcahamam'da yarışacağını söyledi.


Kendi ülkelerinde yapılan olimpiyatlarda başarılı olan ve 10 bin kişi arasından seçilen 600 öğrencinin Ankara, İstanbul ve Bursa'da finallere katılacaklarını dile getiren Sağlam, bu öğrencilerin daha sonra Kayseri, Gaziantep, Kahramanmaraş ve Erzurum'u da gezerek oralarda hünerlerini sergileyeceklerini kaydetti.


Sağlam, olimpiyatların Türkçe'yi öğrenmek isteyen, Türk Dili ve Edebiyatı eğitimi alan, Türkçe kurslara giden öğrenciler ile Türkçe'yi öğreten öğretmen ve akademisyenleri teşvik etmek amacıyla düzenlendiğini vurgulayarak, konuşmasını şöyle sürdürdü:


''Bütün amacımız, Türkçe'mizin dünyada sadece barış ve sevgi dili olarak gelişmesi ve evrenselleşmesi değil, bilim, sanat ve edebiyat dili olarak ta gelişmesidir. Dünyada 250 milyona yakın insanın konuştuğu Türkçe, 5 kıtada evrensel bir dil haline dönüşüyor. Türkçe'yi öğrenmek isteyenleri minnetle selamlıyorum. Türkçe'yi öğreten öğretmenlere de 'Türkçe'nin kahramanları' diyor ve onları da saygıyla selamlıyorum.''


Türkçe Olimpiyatları'nda yarışmacıların yanı sıra Türk diline, kültürüne ve Türkiye'nin tanıtılmasına geçmişte ve bugün hizmet eden ilim ve devlet adamlarına, edebiyat ve sanatçılara ödüller verileceğini belirten Sağlam, bütün dünyada Türkçe'nin öğrenilmesini teşvik edenlerin ödüllendirileceğini bildirdi.


Sağlam ''Amacımız, daha çok insan Türkçe öğrensin, daha çok insan sevgi ve barışta, bilim ve sanatta bir araya gelsin. Daha çok insan, devlet adamları tarafından Türkçe öğrenmeye teşvik edilsin'' dedi.


Türkçe'nin sadece devlet ve bilim adamlarının teşviki ile gelişmediğini, Türkçe öğrenenlerle de geliştiğini ifade eden Sağlam, Türkiye'ye gelen 600 öğrenciyi bağırlarına bastıklarını kaydetti.


Türkçe Olimpiyatları Medya İletişim Koordinatörü Halit Soylu da yarın Ankara Kızılcahamam'da yarışmaların başlayacağını hatırlatarak, 2 Haziranda Bursa'da şiir yarışmasının finalinin, 3 Haziranda İstanbul'da şarkı yarışmasının finalinin yapılacağını bildirdi.


-ANKARA'DA KÜLTÜR SERGİSİ-


Soylu, ödül töreninin 6 Haziran Cumartesi günü Ankara ASKİ'de gerçekleştirileceğini belirterek, 30-31 Mayıs günleri Ankara Kültür Park'ta, 115 ülkeden gelen öğrencilerin ülkelerinin giysilerini, kültürlerini açacakları stantlarda sergileyeceklerini belirtti.


Jüri Üyesi Erhan Güleryüz ise Türkçenin bütün dünyada sevgi dili olduğuna dikkat çekerek, insanların sevgilerini ifade etmek için sadece Türkçe'yi kullanmalarının yeterli olduğunu söyledi.


Oyuncu Hasan Kaçan da Türkçe'nin yüzyıllardır duyguları paylaşmada en güzel dillerden biri olduğunu vurgulayarak, özellikle aşkı anlatmak için Türkçe'den daha güzel bir dil olmadığını kaydetti.


Kaçan, ''Gönül kelimesinin tam karşılığı, hiçbir dilde bulunamadı'' dedi.


-GÖSTERİLER-


Konuşmaların ardından öğrenciler, açılış töreni için özel olarak hazırladıkları gösterileri sundu.


 Nijeryalı öğrencilerin ''Heredot Cevdet'' tiplemesinin yer aldığı mini skecin ardından, Tacikistanlı öğrenci Candan Erçetin'in ''Melek'' adlı şarkısını seslendirdi.


Nijeryalı bir başka öğrencinin ''Aşık Veysel'in ''Benim sadık yarim kara topraktır'' adlı eserini seslendirmesinden sonra, Amerika'nın Teksas eyaletinden gelen bir öğrenci de Kıraç'ın ''Karahisar Kalesi'' adlı şarkısıyla sahne aldı.


Öğrencilerin geleneksel kıyafetleriyle sundukları gösteriler, Kırgızistan ekibinin kolbastı şovu ile sona erdi.


7. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları'na Amerika, İngiltere, Almanya, Meksika, Kuveyt, Vietnam, İran, Kongo ve Laos'un da aralarında bulunduğu 115 ülkeden 600 öğrenci ve 250 öğretmen katılıyor.


KIRGIZ ÖĞRENCİLERİN KOLBASTI ŞOVU


7. Türkçe Olimpiyatlarına katılacak öğrenciler basının karşısına çıktı. Haliç Kongre Merkezinde düzenlenen basın bilgilendirme toplantısına katılan Kırgız öğrencilerin sahne gösterisinde Kolbastı oynaması büyük alkış aldı.


KIRGIZ ÖĞRENCİLER BİZİM KOLBASTICILARA NAZİRE YAPTI


Toplantıya Türkçe Olimpiyatları Tertip Heyeti Başkanı ve AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Prof. Dr. Mehmet Sağlam, sanatçılar Erhan Güleryüz, Hasan Kaçan katıldı.


İşte o görüntüler...


İZLEYEMİYORSANIZ TIKLAYINKÜLTÜR SANAT Kategorisindeki Diğer Haberler