YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kızkardeşler valinin bebekleriyle ilgilenmesini is
Kızkardeşler valinin bebekleriyle ilgilenmesini is
Kızkardeşler valinin bebekleriyle ilgilenmesini is
01 Mayıs 2008 / 12:40 Güncelleme: 01 Mayıs 2008 / 00:00

Tokat'ta emekli iki kız kardeş, ürettikleri yöresel kıyafetli oyuncak ve hediyelik süs eşyası bebeklerin Türkiye ile dünya pazarında yer almasını istiyor.
        


Tokat Halk Eğitim Merkezinden emekli kurs öğretmeni Ayşe Bilkay (53) ve Milli Eğitim Müdürlüğünden emekli kız kardeşi Aysel Adıgüzel (45), tarihi Taş-Han'daki iş yerlerinde yöresel kıyafetli oyuncak ve hediyelik süs eşyası bebekler üretiyor.
        


''Tokat Bebeği'' olarak bilinen bu bebeklerin Türkiye ve dünya pazarında yer almasını isteyen iki kız kardeş, bebeklerin tanıtımı konusunda yetkililerden destek bekliyor.
        


Emekli olduktan sonra ablasıyla bebek üretimi yapmaya başladıklarını belirten Aysel Adıgüzel, ''Eşim yıllardır halk oyunlarıyla ilgilendiği, ablam da Halk Eğitim Merkezinden emekli olduğu için bu işi yapmaya karar verdik'' dedi.
        


Kurdukları iş yerinde ''Tokat Bebeği'' üretimine başladıklarını ifade eden Adıgüzel, ''Uzun zamandır bu işle uğraşıyoruz. Taş-Han'daki iş yerimizde ise 7-8 aydır çalışıyoruz'' diye konuştu.
        


İş yerindeki üretimleri dışında Nebi köyünde ve Tokat'ın çeşitli yörelerinde malzeme verdikleri kişilerin ürettiği bebekleri de satışa sunduklarını bildiren Adıgüzel, şunları kaydetti:
        


''Tokat yöresinin bu bebeklerinin tanıtımını yapamadığımızı düşünüyorum. Tokat'a gelen turistler bebekleri çok beğeniyorlar. Hedefimiz dünya pazarına açılmak. Bu bebeklerin tanıtımının yapılması için Sayın Valimizden destek bekliyoruz. Dünya pazarına açılırsak Tokat'ın istihdam sorununa da bir nebze olsun katkı sağlayacağımızı düşünüyorum.''

KÜLTÜR SANAT Kategorisindeki Diğer Haberler