YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kitap tutkusu "engel" tanımadı
Kitap tutkusu "engel" tanımadı
21 Eylül 2013 12:45
Erzincan'ın Çukurkuyu beldesinde yaşayan ve çocukken yakalandığı kas erimesi hastalığı nedeniyle yürüyemez hale gelen Turan Keleş (53), son 10 yılda yaklaşık 5 bin kitap okudu ve tek elini kullanarak iki de kitap yazdı.

Sekiz yaşından sonra ortaya çıkan hastalığı dolayısıyla 40 yaşından sonra yürüme yeteneğini kaybeden Keleş, kitap tutkunu haline geldi.

Yeğeninin yanında 20 metrekarelik odada yaşayan Turan Keleş, yere koyduğu tabure ile hareket ediyor.

Son 10 yılda yaklaşık 5 bin kitap okuyan Keleş, 2012'de "Kıtmirce Dualarım" ve 2013'de de "Sevgililer Sevgilisine Mektuplar, Şiirler" isimli kitaplarını yayımladı..

Üç ayda bir aldığı engelli maaşıyla geçinen Keleş, gazetecilere yaptığı açıklamada, 8 yaşında yakalandığı hastalığın yıllar geçtikçe ilerlediğini söyledi.

Engeli nedeniyle 10 yıl dışarı çıkamadığını, bu dönemde kendisini yazmaya ve okumaya verdiğini dile getiren Keleş, tek eliyle destek alıp, diğer eliyle yazdığını belirtti.

Turan Keleş, Allah'tan gelen hiçbir şeyden şikayetinin olmadığını vurgulayarak, şöyle konuştu:

"Hep şükrettim ve sabrettim, mükafatını da gördüm. Engellinin de bu gibi şeyleri başaracağından eminim. Azimli olduktan sonra her engeli aşarlar, yeter ki toplum bize engel olmasın, bize destek versin. Engellilerin her şeyi başaracağına inanıyorum. Dört duvar arasında geçirmesinler zamanlarını, azimli olsunlar. 'Kıtmirce Dualarım' kitabım 300 sayfa, içinde kendi yazdığım dualarım var, içimden gelen her şeyi döktüm. Ayrıca 'Sevgililer Sevgilisine Mektuplar, Şiirler' var. Kitapların Türkiye genelinde basılmasını istiyorum. Yetkililer buna imkan tanıyıp bana el uzatırlarsa çok memnun olurum."

 

AA

KÜLTÜR SANAT Kategorisindeki Diğer Haberler