YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kitap, peygamberlik öncesi hayatını konu alıyor
Kitap, peygamberlik öncesi hayatını konu alıyor
Kitap,  peygamberlik öncesi hayatını konu alıyor
21 Ağustos 2008 / 13:55 Güncelleme: 22 Ağustos 2008 / 00:00

Son peygamber Hz. Muhammed'in peygamberlik öncesindeki doğumunu, gençliğini, evliliğini anlatan kitap, ''Muhammedü'l-Emin'' (Güvenilir Muhammed) adıyla yayımlandı.
 


Süleymaniye'deki Darüzziyafe'de düzenlenen basın toplantısıyla tanıtılan kitabın yazarı Casim Avcı, İslam tarihinin dünya tarihi, kültürü ve medeniyeti açısından zaman, mekan ve tesir bakımından önemli olduğuna kaydetti. 
 


Hz. Muhammed'in doğumundan ölümüne kadar dönemi anlatan çok sayıda kitap bulunduğunu ancak bu kitapların ağırlıklı olarak Hz. Muhammed'in peygamberlik sonrasındaki dönemini anlattığına işaret eden Avcı, ''Bizim gözler önüne sermek istediğimiz nokta, peygamberimizin doğumu, çocukluk dönemi, gençliği, ticaret hayatı, seyahatleri, Hz. Hatice ile olan evliliği ve bu evliliğindeki aile reisliğidir'' diye konuştu.
 


Avcı, şunları kaydetti:
''Özellikle bu dönemi tercih edişimizin nedeni, peygamberimizin örnek kişiliğinin vahiy sonrasında olduğu gibi öncesinde de ifadenin bütün anlamlarıyla gerçekleştiğini görmek ve göstermekti. Onun çocukluğunu, gençliğini, yaşadığı toplumun iyi ve kötü hasletlerine karşı tavrını, eşiyle, akrabalarıyla ve komşularıyla ilişkisini, yoksula yardımını, haksızlığa karşı duruşunu, ticaretteki dürüstlüğünü ve iyi bir kul ve
insan olmanın evrensel şartlarını kavramak amacımız.''
 


Cahiliye döneminde yaşayanlar tarafından Hz. Muhammed'e ''Muhammedü'l-Emin'' yani güvenilir Muhammed adının verildiğini anlatan Avcı, ''Peygamber efendimize böyle bir dönemde putperestler tarafından verilen bu ismi kitabın ismi olarak kullandık. Kitabın vurgusu 'emin'dedir'' diye konuştu.
 


Kitabın editörü Ömer Türker de kitapta, Hz. Muhammed'in peygamberlik öncesindeki insanlarla daha fazla irtibat kuran yönünün ve Hz. Muhammed'in iyi bir insan ve kul olduğunun anlatıldığını kaydetti.
 


Kitabın yayıncısı Hayykitap Genel Yayın Yönetmeni Rauf Baysal ise kitabın bugünü çok yakından ilgilendirdiği için önemli olduğunu bildirdi.

KÜLTÜR SANAT Kategorisindeki Diğer Haberler