YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kırşehirliler 'Büyük Usta'nın yolunda
Kırşehirliler 'Büyük Usta'nın yolunda
13 Ekim 2012 17:41
Büyük usta Neşet Ertaş'ın ölümünün ardından Kırşehir'de saz satışlarında patlama yaşandı.

'Bozkırın tezenesi'' olarak bilinen Türk Halk Müziği (THM) sanatçısı ve söz yazarı Neşet Ertaş'ın ölümünün ardından memleketi Kırşehir'de, saz satın alanların ve bu enstrümanı çalmayı öğrenmek isteyenlerin sayısında artış yaşanıyor.

Kırşehir Halk Eğitim Merkezi Müdürü Osman Dulkadir, yaptığı açıklamada, Neşet Ertaş ustanın vefatından sonra saza ve THM kursuna yoğun bir talep olduğunu söyledi.

Kurum olarak belirli periyotlarda saz kursları düzenlediklerini ifade eden Dulkadir, Kırşehir Belediyesi'nin de katkısıyla saz kursları için yeni bir planlama yaptıklarını belirterek, ''Daha önce açtığımız saz kurslarına müracaatlar 15-20 kişiyle sınırlı kalıyordu. Neşet Ertaş'ın ölümünden kısa bir süre önce ilanını yaptığımız kursa kayıt yaptıranların sayısı 80'i buldu'' diye konuştu.

Kurs hakkında bilgi veren Dulkadir, ''Uygulamalı eğitim olduğu için biz bunları gruplar halinde almak istiyoruz. Ama bu ilerde de artacağını gösteriyor. Tabii ki bu da bizi mutlu ediyor. Şehrimizden çıkan bir ozanımızın anısını yaşatmak, onun eserlerini dillendirmek bizi mutlu ediyor. Halk Eğitim'in görevleri arasında bunlar da var. Biz böyle bir çalışma içerisindeyiz. Halk müziğinin yaygınlaşmasını ve saz kursunun şehrimize özgü şekilde biraz daha gelişmesini arzu ediyoruz. Bu alanda kurslarımız devam edecek'' ifadelerini kullandı.


-Ertaş'ın memleketinde saz satışları da arttı-


Kırşehir'in tanınan saz ustalarından Lokman Aydemir ise hem saz yaptığını hem de saz kursu verdiğini dile getirdi. Son günlerde birçok kişinin saz çalmayı öğrenmek için iş yerine geldiğini belirten Aydemir, saz satışlarının yoğun olmasını ve ilginin artmasını büyük usta Neşet Ertaş'a saygı örneği olarak düşündüğünü söyledi.

Neşet Ertaş'ı kaybettikleri için acılarının büyük olduğunu ifade eden Aydemir, şunları söyledi:

''Büyük ustayı kaybettikten sonra müşteriler yoğunlukta saz öğrenmek için geliyor. Yani bu yönde talepleri var. Ustamız, veda ederken bile birçok kişiye güzel mesajlar vermiş olmalı ki, insanlar ustanın yolundan gitmek için çaba sarf ediyor. Dün 3-4 arkadaşımız geldi, 'Büyük usta Neşet Ertaş'tan dolayı biz sazı öğrenmek istiyoruz, nasıl yardımcı olabilirsiniz ' diye sordular. Biz de kendilerini yönlendirdik. Talep güzel, yani ustanın yolunda gitmeye çabalayanların sayısında artış var.''

Birçok kişinin evlerinde kırık dökük olan sazlarını bile tozlu raflardan indirerek tamire getirdiğini belirten Aydemir, ''Önceleri haftada bir saz tamiri yapıyorsam, son 2 haftada bu rakam 3'e çıktı. Haftada 1 ya da 2 saz satıyordum, geçen hafta 6 saz satıldı. Hediyelik olarak minyatür saz almak isteyenlerin sayısı da iki katına çıktı. Birçok ilden de minyatür saz siparişi almaya başladım'' dedi.

Aydemir, yaptığı minyatür sazlardan Neşet Ertaş'a da göndermeyi planladığını ancak vefatı dolayısıyla hediyeyi kendisine ulaştıramadığını söyledi. aa

KÜLTÜR SANAT Kategorisindeki Diğer Haberler