YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kemikler etrafa saçıldı
Temel kazısı sırasında tarihi mezarlar ortaya çıktı
Kemikler etrafa saçıldı
29 Mayıs 2010 / 16:24 Güncelleme: 29 Mayıs 2010 / 16:24

Yalova'nın Çiftlikköy ilçesinde bir inşaatın temel kazısı esnasında Hıristiyanlık öncesi döneme ait olduğu tespit edilen mezarlar bulundu. Kazı esnasında kırılan mezarlardan çıkan kemikler etrafa saçıldı. 
 

Çiftlikköy ilçesinde bir firmanın yaptığı temel kazısı esnasında kepçe darbeleri toplu bir mezarlığı gün yüzüne çıkardı. Kırılan mezarlardan çıkan kemirler etrafa saçıldı. Durum Yalova Kültür ve Turizm Müdürlüğü yetkililerine haber verildi. Derhal bahse konu yere gelen Kültür ve Turizm Müdürü Cemal Ulusoy, bölgede inceleme yaptı. İlk etapta ortaya çıkan 5 mezarın Hıristiyanlık öncesi döneme ait olduğunu bildiren Ulusoy, "Bu mezarlar o dönemlerin önemli insanlarına ait değil. Zira o dönemde yaşayan yüksek tabakadaki insanlar lahitlere defnediliyordu. Bu mezarlar avam denen, sıradan halk mezarları. Tarihi bir önemi yok. Ancak yine de biz ölüye saygı anlamında bu mezarları ve kemikleri buradan alacağız" dedi.  
 

Mezarların çıkması vatandaşlarda merak uyandırdı. Mezarların çıktığı bölgeye gelen vatandaşlar, çıkan kemikleri ve mezarları inceledi. Çiftlikköy Belediye Başkanı Metin Dağ da bölgeye gelerek inceleme yaptı. İHA
 

KÜLTÜR SANAT Kategorisindeki Diğer Haberler