YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kapadokya'da tarih günışığına çıkıyor
Kapadokya'da tarih günışığına çıkıyor
27 Ağustos 2013 11:56
Kapadokya'da 8 bin 500 yıldır toprak altında olan mimari eserlerin ve surların günışığına çıkarılma çalışmaları başlıyor.

Gazi Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Süleyman Yücel Şenyurt başkanlığında Gülşehir'e bağlı Ovaören Beldesi'nde bulunan Yassıhöyük ve Topakhöyük'de 2013 yılı kazı çalışmaları başladı. Kazı çalışmaları hakkında açıklamalarda bulunan Şenyurt, 2013 yılı Ovaören'de kazı çalışmalarına 1 Ağustos'ta başladıklarını söyledi. Üniversiteden 20 teknik ekip, 30 yerli işçi ile toplam 50 kişilik ekiple kazı çalışmalarına başladıklarını belirten Şenyurt, kazı çalışmasının Eylül ayı sonuna kadar devam edeceğini kaydetti.

Toprak altındaki eserler günışığına çıkacak

Normalde toprak altında olan mimari ve surların günışığına çıkarma çalışmalarına devam ettiklerini anlatan, Şenyurt, bu yıl yazılı bir belge bulmayı umut ettiklerini dile getirdi. Şenyurt, bu yılki çalışmalar sonunda Ovaören'de antik bir kentin önemli bir kısmının görüleceğini ifade etti. -"Yassıhöyük ve Topakhöyük Nevşehir'in en eski yerleşim yeri" Ovaören'de kazı çalışması devam eden antik kentin tarihi ve önemi hakkında bilgi veren Gazi Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölüm Öğretim Üyesi Dr. Atakan Akçay da, Ovaören'de bulunan antik kentin milattan önce 8 bin 500 yıllarına dayadığını, bu kentin Kapadokya ve Nevşehir için çok önem arz ettiğini söyledi.

Yassıhöyük ve batısında bulunan Topakhöyük kısmındaki kazıların eş zamanlı olarak devam ettiğini belirten Akçay, bu iki antik kentin Kapadokya'nın en eski yerleşim yeri olduğunu ifade etti. Kazının içeriği hakkında da bilgi veren Akçay şunları kaydetti: "Şimdiye kadar Yassıhöyük'te geldiğimiz noktaya bakarsak eski Hitit Devleti dönemine ait milattan önce yaklaşık bin 600, bin 650 döneme kadar giden bir dizilim var. Bunun üstünde Hitit Devleti dönemi ve daha sonra Demir Çağ, Erken, Orta ve Genç Demir Çağ olmak üzere milattan önce 250 - 300 yıllarına kadar devam ediyor.

Çalışmalar Nevşehir'in en eski yerleşim yerinde

Yassıhöyük'ten daha erken döneme bakarsak karşı taraftaki Topakhöyük'ün teras kısmındaki alanda yapılan kazılarda Erken Tunç birinci döneminin başları Genç Çağın bitiminin son dönemine kadar inilmiş durumda." -"5 bin yıl önceye kadar kesin kanıtlar var" Bugüne kadar yapılan kazılarda bulunan tarihi eserler hakkında da bilgi veren Akçay, çıkartılan tüm eserleri titizlikle inceleyip, kayıtlarını yaparak Nevşehir Müze Müdürlüğüne teslim ettiklerini kaydetti. Günümüzden yaklaşık 5 bin yıl önceye kadar kesin kanıtlar olduğunu dile getiren Akçay şöyle devam etti: "Kalkolitik dönem başları ve Neolitik Dönem yani günümüzden 8 bin - 8 bin 500 öncesine kadar uzanan Nevşehir'in en eski yerleşim alanı içindeyiz. Yassıhöyük kısmı yüzeyden başlamak üzere yaklaşık 3 - 3,5 metre derinlikte Demirçağ dolgusuna sahip bir kazı alanıdır. Demirçağ dönemi millatn önce bin 200 ve bin 300 yılları dönemine rastlıyor.

"Eski Hitit dönemine ulaşacağız"

Burası Orta Demirçağ'ında, Kapadokya'nın da içerisinde yer aldığı Tabay ülkesinin önemli kentlerinden bir tanesi. Neden kent  çünkü şehir yaklaşık bin 250 metre uzunluğunda bir surla çevrili. Bin 200 metrelik surun 750 metresi yığma taş surların üstünde yükselen şeklinde oluşturulmuş. Kentin üzerinde oluşmuş 5 metrelik toprak tabakada sondaj çalışması yaprak 5 metre alta inip Eski Hitit dönemine ulaşmayı düşünüyoruz.

" "Kapadokya'nın tek Ön Asya kazı alanı" Nevşehir Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürü Mevlit Coşkun da, Ovaören'de bulunan Yassıhöyük ve Topakhöyük'te bulunan Hitit dönemine ait antik kentin Kapadokya bölgesinin dip tarihi olduğunu söyledi. Prof Dr. Şenyurt başkanlığında 6-7 yıldır devam eden kazı çalışmasını dönem, dönem ziyaret ettiklerini belirten Coşkun, Şenyurt'tan bilgi aldıklarını ve kazı çalışmalarında oluşacak sorunlara çözüm üretmeye gayret gösterdiklerini kaydetti. Ovaören kazılarının Kapadokya bölgesinde yapılan tek Ön Asya kazısı olduğunu vurgulayan Coşkun, "Bir dönem Ürgüp'e bağlı Sobesos (Şahinefendi) köyünde bir kazı yapıldı. Ama bu kazı klasik döneme ait bir kazıydı. Ön Asya açısından çok önemli bir kazı alanındayız. Kapadokya'nın dip tarihi açısından Hititlere kadar uzanan önemi buradaki kazı sonuçlarından sonra ortaya çıkacağı düşüncesindeyiz. Müdürlük olarak burada yürütülen kazıları önemsiyoruz."dedi. 

 

AA

KÜLTÜR SANAT Kategorisindeki Diğer Haberler