YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Jennifer'in Düğünü" izleyiciyle buluştu
"Jennifer'in Düğünü" izleyiciyle buluştu
23 Nisan 2016 05:41
İstanbul Devlet Tiyatrosunun yeni oyunu, "Jennifer'ın Düğünü" tiyatro severlerle buluştu.

Cevahir Sahnesi'nde sahnelenen oyunöncesi AA muhabirine açıklamada bulunan yönetmen Hidayet Erdinç, oyunda 2 düğünün bir arada olduğunu belirterek, "Jennifer bizim yabancı gelinimiz ama Osmanlı'nın kuruluşuna denk gelen bir dönem var oyunda. O yüzden ben iki düğün bir arada diyorum." dedi.

"Jennifer'ın Düğünü"nün tarihi bir oyun olduğunu ve şiirsel sözlerle yazıldığını aktaran Erdinç, şöyle konuştu:

"Bu oyunu sahneye koymamdaki en büyük etken İskender Pala'nın güzel sözleriyle yazdığı 'Edebali' karakteri ve onun söyledikleridir. O sözleri okuduğum zaman ben büyülendim. Gerek Osmanlı İmparatorluğu gerek sonrasında, Cumhuriyet'in nasıl sağlam bir temelle kurulduğunu o sözlerde gördüm. Beni çok etkiledi ve okur okumaz da 'ben oyunu yapmak istiyorum' dedim. Bu sözleri herkesin duyması gerekir dedim. Çünkü bu anlatımın ve lezzetin mutlaka seyirciye ulaşması gerekiyordu."

İskender Pala'nın yazdığı oyunun, müziklerini Can Atilla, dekor tasarımını Şirin Dağtekin Yenen, kostüm tasarımını Nalan Alaylı, ışık tasarımını Yakup Çartık, koreografisini ise Yeşim Alıç yaptı. 

Oyunda, Fatih Kahraman, Göker Ersivri,Rezzak Aklar, Hakan Onat Peynirci, Işıl Keskin, Bahar Yanılmaz, Erdoğan Aydemir, Nihal Tercanve Cem Tek'in yanı sıra çok sayıda oyuncu rol aldı. 

Tek perdelik oyunun konusu kısaca şöyle:

"Kayı Boyu'nun beyi Osman'ın hem kayınpederi, hem piri olan Şeyh Edebali, yakın zamanda kurulacak ve devamında neredeyse yedi yüz yıl cihana hükmeden bir imparatorluğa dönüşecek olan Osmanlı Devleti'ne, Osman Bey eliyle nefes ve can vermiştir. Böylece imparatorluğun maddi ve manevi temelleri sağlam bir şekilde atılmış, dışarıdan gelecek tüm tehlikeler bu iman, inanç ve zeka ile bertaraf edilebilmiştir.

Bizanslı tekfurlar, gittikçe güçlenmekte olan Osman Bey’i ortadan kaldırmak için hain bir plan yaparlar. Bilecik Tekfuru Digenis, Yarhisar Tekfuru Dukas’ın kızı Jennifer ile evlendirilecek, düğüne davetli olarak gelen Osman Bey, pusu kurulup öldürülecektir. Düğün gecesi için Bizans'ın kendi içinde de ayrı bir tezgah kurulur. İnegöl Tekfuru Nikola ve General Muzalo'nun kimsenin bilmediği bambaşka planları vardır.

Düğüne davet için elçi olarak gönderilen Mihail dayanamaz ve eski dostu Osman'a kurulan tuzağı anlatır. Osman tuzağı tersine çevirecek zekice bir plan yapar. Kadın kılığına sokarak düğüne getirdiği askerleri sayesinde pusuyu bertaraf eder. Aynı anda hem Bilecik Kalesi'nde, hem düğün alanında başlayan savaş Osman Bey'in zaferiyle sonuçlanır."

Oyun yarın ve 24-30 Nisan tarihleri arasında Cevahir Sahnesi'nde izlenebilecek.

 

AA 

KÜLTÜR SANAT Kategorisindeki Diğer Haberler