YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İZDOB'dan "Mevlana'nın Çağrısı" balesi
İZDOB'dan "Mevlana'nın Çağrısı" balesi
09 Ekim 2014 22:37
İzmir Devlet Opera ve Balesi (İZDOB), "Mevlana'nın Çağrısı" balesini sahneledi.

Dokuz Eylül Üniversitesi Sabancı Kültür Merkezi'nde bu sezon ilk kez sahnelenen baleye, sanatseverler büyük ilgi gösterdi.

İZDOB'un geçen yıl repertuvarına aldığı "Mevlana'nın Çağrısı"nda, Mevlana düşüncesinin toplumda kabul görmesi, Şems-i Tebrizi ile karşılaşma, semanın doğuşu ve yaygınlaşması, Şems’in kayboluşu, Mevlana’nın yedi öğüdü ve çağrısı, dans estetiğiyle sunuluyor.

Evrendeki en temel hareketin "dönme" olduğunun vurgulandığı, dünyanın kendi etrafında dönüşüyle sema arasındaki ilişkinin anlatıldığı balede, Ziya Azazi, Dolun Doyran, Tolga İyiuyarlar, Emre Kaynarsu, Doruk Demirdirek, Egemen Kement, Yasemin Altınel, Aslı Çilek, Burcu Olguner, Cihan Genek, Gökhan Bucuga ve Bülent Özdemir, başlıca rollerde yer alıyor.

Can Atilla’nın müziği, Mehmet Balkan’ın koreografisi, Şefik Kahramankaptan’ın librettosu ile hazırlanan "Mevlana’nın Çağrısı"nın İzmir sahnelemesini, Lale Balkan üstleniyor.

Dekor tasarımları Tayfun Çebi, kostüm tasarımları Aydan Çınar, ışık tasarımları Tarı Deniz, video projeksiyonu Şafak Türkel tarafından hazırlanan eser, 11 Ekim, 15-17-22 Kasım ve 30-31 Ocak'ta aynı mekanda sahnelenecek.

 

AA

KÜLTÜR SANAT Kategorisindeki Diğer Haberler