YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte vizyondaki filmler...
"Pazar pazar ne yapacağım?" diye düşünüyorsanız... Zeynep Zelan sizin için vizyondaki filmleri derledi... Bir bakın deriz...
İşte vizyondaki filmler...
26 Eylül 2009 / 15:31 Güncelleme: 26 Eylül 2009 / 15:41

Havaların soğumasıyla birlikte sinema salonlarına da renk geldi. Geçen hafta vizyona giren 10 filmin ardından bu hafta da birbirinden nitelikli filmler sinemaseverleri kararsız bırakacak gibi.

 

11’e 10 Kala

 

 

92581_700.jpg

 

 

 

Haftanın favori Türk filmi bence kesinlikle Pelin Esmer’in 11’e 10 Kala filmi. Daha önce “Oyun” adlı belgesel filmiyle sinema dünyasına adım atan genç yönetmen ilk uzun metrajlı filmiyle yine kendisinden söz ettireceğe benziyor. Film, dünyanın en önemli film festivallerinden biri sayılan San Sebastian'da Altın İstiridye için yarışacak. Ayrıca 11’e 10 Kala filminin, 46. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması'na seçilmesi de şimdiden pek çok ödülle taçlanacağının habercisi gibi. Zaten Adana Altın Koza Film Festivali'nde de en iyi film ve en iyi senaryo ödüllerini de kazanan filmin başrollerini Nejat İşler, Mithat Esmer ve Tülin Özen paylaşıyor.

 

11'e 10 Kala, tutkulu bir koleksiyoncu olan Mithat Bey'le (Mithat Esmer) kapıcısı Ali'nin (Nejat İşler) hikayesidir. Mithat Bey için İstanbul onun koleksiyonu kadar sınırsız, Ali için kapıcısı olduğu Emniyet Apartmanı ve yakın çevresiyle sınırlıdır. Apartmanın diğer sakinleri deprem endişesi ve daha değerli bir eve sahip olma tercihiyle binayı yıkıp yeniden inşa etmek isteyince, Mithat Bey'in koleksiyonları uğruna verdiği savaşların en zorlusu başlar. Artık apartman, yalnız yaşayan bu iki adamın ortak kaderidir. Koleksiyonun devamlılığı için başlayan ilişkileri, Mithat Bey'in Ali'ye İstanbul'u devretmesiyle farklı bir boyuta geçer, birbirlerinin kaderlerini farketmeden değiştirdikleri bir noktada biter.

 

Kimler izlemeli?

Ağır tempolu fakat kaliteli Türk filmlerinden sıkılmayanlar

Pelin Esmer’in bol ödüllü olacağa benzeyen ilk filmini merak edenler

Nejat İşler’in başarılı oyunculuğunu izlemek isteyenler

 

Ricky

 

92463_700.jpg

 

Haftanın izlenmeye değer ikinci kaliteli filmi Fransız yönetmen François Ozon’un elinden çıkma Ricky. Afişiyle bile sizi mest etmeye aday olan Ricky, yönetmenin fantastik filmlerinden biri. 8 Kadın filmiyle sinemaseverlerin yakından takip etmeye başladığı Ozon, bu filminde Angel’da başladığı melodram tarzını sürdürmüş. Hayata dair sıcak bir hikaye anlatan film, aile değerlerinin kıymeti üzerine kurulmuş.  Konusu ise şöyle: Alelade bir kadın olan Katie ile yine alelade bir adam olan Paco tanışır ve sanki sihirli bir değnek değmişçesine bir mucize gerçekleşir: Âşık olurlar. Aşklarının meyvesi daha da olağanüstüdür: Ricky adında müthiş bir bebek. İngiliz yazar Rose Tremain'in Moth adlı kısa öyküsünden uyarlanan film, Ozon'un tabiriyle gerilim, bilim-kurgu, komedi ve masal türlerinin öğelerini bir araya getiriyor.

 

Kimler izlemeli?

“François Ozon ne çekse izlerim” diyenler

Aile filmlerini izlemeyi sevenler

“Amelie tarzı” masalsı fantastik filmlerden hoşlananlar

 

Suretler- Surrogates

 

93392_700.jpg

 

Bir gün bize tıpatıp benzeyen robotumuz yapılsa ve bizim takip etmek istemediğimiz işleri yapıp, almadığımız risklere girse ve bizde evimizde rahat rahat oturup yorgunluk, stres ve beladan uzak yaşamımızı sürdürsek? Murat Menteş’in “Dublörün Dilemması” adlı kitabında yıllar önce bahsettiği bu fantezi Jonathan Mostow imzalı Suretler filminde gerçekleştirilmeye çalışılmış. “Terminator 3: Makinelerin Yükselişi” ve “U-571” gibi yapımlarıyla aksiyon filmlerinin aranan yönetmeni haline gelmiş olan Mostow, başrole Bruce Wills’i de koyarak sıkı bir aksiyon filmi çıkarmış ortaya.

 

Filmin konusu şöyle: FBI ajanları (Bruce Willis ve Radha Mitchell) bir üniversite öğrencisinin gizemli cinayetini araştırmaktadır. Bu öğrenci insanların kendilerinin kusursuz robot versiyonlarını sahip olmalarını sağlayan yüksek teknoloji ürünü suret olgusunun yaratıcısı olan kişiyle bağlantılıdır. Sağlıklı, iyi görünümlü ve uzaktan kumandalı makineler olan suretler, insanların yerini almakta ve böylece insanların evlerinin rahat ve güvenli ortamından çıkmadan dışarıdaki hayatı yaşamalarına imkan tanımaktadır. Cinayet beraberinde cevap arayışını getirir: maskelerle dolu bir dünyada kim gerçektir ve kime güvenebilirsiniz?

 

Kimler izlemeli?

Kesinlikle aksiyon-bilimkurgu filmleri sevenler

Bruce Willis ne oynasa izlerim diyenler

Kendi suretlerimiz yapılsa dünya nasıl bir yer haline gelir merak edenler

 

Kadın Aklı Erkek Aklı-The Ugly Truth

 

92606_700.jpg

Birbirine tamamen zıt kadın ve erkek bir işte beraber çalışmak zorunda kalırlar. Film boyunca didişirler ama biz biliriz ki filmin sonunda bu kadar zıt kutupluktan sonra birbirlerine aşık olup herkesi şaşırtacaklar. Bu tarz romantik komedi filmleri izlemeye ve şaşırmaya hala devam edenler için önerimiz Kadın Aklı Erkek Aklı. Romantik komedi filmleriyle tanınan yönetmen Robert Luketic imzalı ve başrollerini Gerard Butler ve Katherine Heigl’in paylaştığı filmin konusu şöyle: Abby, bekârlığı dışında her soruna anında çözüm bulabilen bir TV programı yapımcısıdır. Reytingleri düşüş gösterince, işe yeni alınmış Mike’la ekip olmak zorunda kalır. Erkekler hakkında ipuçları vermekte olan bölümünün reytinglerdeki ani artışı, Mike’ın yerini garantiler. Abby, bekâr komşusu Colin’le tanıştığında ise doğru hamleleri yapmak için Mike’ın görüşlerine ihtiyacı olduğunu anlar.

 

Kimler izlemeli? 

Konusu ne kadar klişe olursa olsun romantik-komedi izlemekten vazgeçmeyenler

Gerard Butler ve Katherine Heigl hayranları

Haftasonu eğlenceli vakit geçirmek isteyenler

 

Sarı Saten: Günahkarların Aşkı

 

93571_700.jpg

Haftanın son filmi Sarı Saten. 2009 Almanya yapımı olan filmin yönetmeni Mehmet Çoban. Berlin’de lisede okurken zorla evlendirilmek istenince evinden kaçan 17 yaşındaki Meryem, sığındığı dayısının oğlu Bilal tarafından aylarca cinsel şiddete maruz kalır. Sonunda isyan eden Meryem’e taksi şoförü Galip Abi (Menderes Samancılar) yardım eder ve onu bir melek gibi koruma altına alır.

Aradan 17 yıl geçer. Bu kez Meryem’in hayattaki tek varlığı, 17 yaşındaki biricik kızı Esra aynı tehlikeyle karşı karşıyadır. Meryem, ya kaderine boyun eğecek, ya da harekete geçip kızını kurtaracaktır.


Kimler izlemeli?

Almanya’da yaşayan Türklerin bakış açısından bir film izlemek isteyenler

Ağır konulu, içinde çok da zeka parıltısı olmayan Türk filmlerini izlemekten sıkılmayanlar

Menderes Samancılar’ın sevenler

KÜLTÜR SANAT Kategorisindeki Diğer Haberler