YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte 2. Uluslararası Türkvizyon Şarkı Yarışması birincisi
İşte 2. Uluslararası Türkvizyon Şarkı Yarışması birincisi
22 Kasım 2014 01:06
Tataristan'da düzenlenen ''2. Uluslararası Türkvizyon Şarkı Yarışması''nı Kazak sanatçı Dugalova kazandı.

Başkent Kazan'ın Tatneft-Arena buz sarayında düzenlenen yarışmanın finalinde, Janar Dugalova 205 puanla birinci, "Atlar Koşuyor" şarkısı Tataristan'ı temsil eden Aydar Suleyman ise 201 puan alarak ikinci oldu.

Yarışma dereceye girenleri, Tataristan Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov, TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseyinov ve Türkmenistan Kültür Bakanı Anageldi Garadjayıv kutladı.

Cumhurbaşkanı Minnihanov, Türkvizyon şarkı yarışmasına katılan herkese teşekürlerini ileterek, finali kazanan Kazakistan sanatçısına başarılar diledi. Yarışmayı, TÜRKSOY'un 32. Dönem Toplantısı için Kazan'a gelen TÜRKSOY'a üye ülkelerin kültür bakanları ve binlerce kişi izledi.

Bu arada Kazan'da gerçekleşen TÜRKSOY 32. Dönem Toplantısı'nda 2015'te Türk Dünyası Kültür Başkenti unvanını Türkmenistan'ın Merv kentine verilmesi kararlaştırıldı.

Türk Dünyası Kültür Başkenti unvanını 2012'de Kazakitan başkenti Astana, 2013'te Türkiye'nin Eskişehri ve 2014'te de Tataristan Cumhuriyeti'nin başkenti Kazan taşıdı. Türkvizyon şarkı yarışmasının ilki 2013'te Eskişehir'de düzenlenmişti.

 

AA

KÜLTÜR SANAT Kategorisindeki Diğer Haberler