YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İstanbul'un en meşhur 100 türbesi bir kitapta toplandı
İstanbul'un en meşhur 100 türbesi bir kitapta toplandı
31 Temmuz 2013 10:58
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür AŞ, özellikle ramazanda ve bayramlarda ziyaretçi akınına uğrayan İstanbul'un 100 meşhur türbesini bir kitapta topladı.

"İstanbul'un 100 Türbesi" ismiyle yayımlanan kitaptaki türbeler, Fatih, Eyüp, Beyoğlu-Beşiktaş ve Üsküdar olmak üzere dört başlık altında toplandı.

Bu başlıklar altında İstanbul'da iz bırakan padişahlara, hanedan mensuplarına, velilere ve devlet adamlarına ait türbelerin tarihçeleri, plan düzenlemeleri, biçim ve süsleme özellikleri anlatılıyor.

İstanbul'da bulunan 500'ü aşkın türbeden seçilenler arasında, İstanbul kuşatması sırasında şehid olan Eyüp Sultan'ın türbesi, İstanbul'u fetheden Fatih Sultan Mehmed Türbesi, kanunlara bağlılığıyla bilinen Kanuni Sultan Süleyman Türbesi, İstanbul'a çok sayıda vakıf eser bırakan Hürrem Sultan Türbesi, mimaride yeni bir çığır açan Mimar Sinan Türbesi, İznik çinileriyle bezenmiş I. Ahmed Türbesi, Vefa semtinin isim babası olan Ebul Vefa Hazretleri'nin Türbesi, Osmanlı'nın fethine öncülük etmiş dervişlerden Karaca Ahmed Türbesi bulunuyor.

Fatih'in Cağaoğlu semtindeki II. Mahmud, Sultan Abdülaziz ve Sultan II. Abdülhamid türbeleri ile "İstanbul Boğazı'nın manevi bekçileri" olarak tanımlanan Üsküdar'daki Aziz Mahmud Hüdai, Beykoz'daki Hz. Yuşa, Sarıyer'deki Telli Baba ve Beşiktaş'taki Yahya Efendi türbeleri de kentin en çok ziyaret edilen mekanları arasında yer alıyor.

 

AA

KÜLTÜR SANAT Kategorisindeki Diğer Haberler