YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İstanbul'da kültür sanat
İstanbul'da kültür sanat
18 Nisan 2013 12:11
"Dire Straits"in sesi ve gitarı Mark Knopfler, 27 Nisan'da Ülker Sports Arena'da hayranlarıyla buluşacak.

Rock müzik tarihinin "efsane" ismi olarak anılan, "Walk of Life", "Sultans of Swing" ve "Brothers in Arms" gibi unutulmaz hitleri ile tanınan Mark Knopfler, sekizinci solo albümü "Privateering"in tanıtımı için 8 kişilik orkestrasıyla İstanbul'da olacak.

Dünya turnesinin 35. konserini İstanbul'da gerçekleştirecek olan rock yıldızı, Romanya konserinin ardından İstanbullu rockseverlere, 5 yıl aradan sonra yeniden müzik ziyafeti vermeye hazırlanıyor.

Turkcell Kuruçeşme Arena'da 2008 yılında verdiği konserle unutulmayacak bir performansa imza atan Knopfler, "Privateering"den parçalar ve eski albümlerinde yer alan "Money For Nothing", "Sultans of Swing", "Romeo and Juliet", "Walk of Life", "Your Latest Trick" gibi unutulmaz parçalarıyla hayranlarının karşısına çıkıyor.

Küba'nın efsanevi piyanisti Roberto Fonseca, "Yo Dünya Turnesi" kapsamında, 20 Nisan'da Avantgarde Otel'de sahneye çıkacak.

Birçok eleştirmen tarafından müziği "devrim niteliğinde" kabul edilen ve Türkiye'de geniş bir hayran kitlesine sahip olan Roberto Fonseca, 6 kişilik grubuyla Afro-Küba, klasik ve geleneksel Küba müzikleriyle unutulmaz bir gece yaşatacak.

Konserde Fonseca'ya, gitarda Jorge Chicoy, basta Yandy Martinez Gonzalez, davulda Ramses Rodriguez, perküsyonda Joel Hierrezuelo ve ikinci perküsyonda Sekou Kouyate eşlik ediyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu, 21 Nisan'da Cemal Reşit Rey (CRR) Konser Salonu'nda, konser verecek.

Nisan konserini "Bahar Konseri" başlığıyla hazırlayan koro, "Acemkürdi" ve "Nişaburek" makamında eserlerden oluşan konserde "Hicaz Köçekçe" takımı da seslendirecek.

Konserin solistleri Ufuk Caba ve İhsan Aslan (Keman) seçme eserlerle müzikseverlerin huzuruna çıkıyor.

Özellikle "Twist in My Sobriety" ve "Good Tradition" şarkılarıyla tanınan İngiliz pop-folk şarkıcısı ve şarkı sözü yazarı Tanita Tikaram, yarın Ghetto'da konser verecek.

Tanita Tikaram, konserde "Twist in My Sobriety" şarkısı ve "Can't Go Back" albümünden birçok şarkısını seslendirecek.

Amerikalı folk, dream-pop şarkıcısı ve besteci Marissa Nadler, 20 Nisan'da Salon İKSV'de hayranlarıyla buluşacak.

"Songs III: Birds on Water" albümü ile 2008 Boston Müzik Ödülleri'nde "Yılın Şarkıcısı" ödülüne layık görülen Nadler, sevilen şarkılarından oluşan repertuvarıyla dinleyici karşısına çıkıyor.

Şarkıcı, gitarist, söz yazarı, oyuncu Mazhar Alanson, 20 Nisan'da hayranlarıyla buluşacak. MFÖ grubuyla tanınan Alanson, özel bir performans için Jolly Joker İstanbul sahnesinde olacak.

Sahne sanatları

Türkiye'nin ilk profesyonel çocuk dans topluluğu "Anadolu Ateşi Kıvılcım", 21 Nisan'da Tim Show Center'da dansseverlerle buluşacak.

Geçen yıl ilk kez seyirciyle buluşan ve 4-14 yaşlarındaki 92 yetenekli çocuktan oluşan grubun repertuvarı; Trakya ve Balkan, Ege, Zeybek, halaylar, Karadeniz, horon, modern dans, hip hop, akrobasi ve Türkiye'nin 7 bölgesine ait danslardan oluşuyor.

Doğuş Grubu bünyesinde 2006 yılında kurulan Türkiye'nin ilk ulusal çocuk senfoni orkestrası Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası (DÇSO), 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri kapsamında, "Notalar Müzikali" ile 23 Nisan'da Tim Show Center'da her yaştan müzikseveri ağırlayacak.

Türkiye'deki çeşitli konservatuvarların 11-18 yaş grubu öğrencilerinden oluşan DÇSO'nun şefliğini ve genel müzik direktörlüğünü Rengim Gökmen üstleniyor.

Yaklaşık 90 öğrenciden oluşan DÇSO'nun 23 Nisan'da sahneleyeceği "Notalar Müzikali"nde; 7 notanın, 7 farklı orkestra mensubu tarafından canlandıracağı skeçler yer alıyor. Sergei Prokofiev'in Romeo Juliet'inden, Ludwig Van Beethoven'ın 9. Senfonisi'ne birçok klasik eserin seslendirileceği müzikalle DÇSO, müzikseverlere unutulmaz anlar yaşatacak.

Prof. Dr. Üstün Dökmen'in akademik bilgileri ve gözlemlerini paylaştığı, eğlenceli parodilerle ve seyircilerin katılımıyla renklenen teatral şov "Küçük Şeyler", yarın Sefaköy Kültür ve Sanat Merkezi'nde sahnelenecek.

"Küçük Şeyler", iletişim sorunlarından, empatik iletişim konularına birçok açıdan bakarak çözüm yöntemlerini interaktif bir boyutla anlatıyor. Skeçlerle canlandırılan örneklerde, aile içi uzlaşmanın ve yaşama sevinci taşımanın önemi vurgulanıyor.

Metin Zakoğlu'nun yönettiği politik kabare "Zuerbamya Cumhuriyeti", yarın Cafe Theatre'da izleyici karşısına çıkacak. Hayali bir ülkenin, hayali politikacıları ile hayali insanlarını konu alan kabareyi Yıldıray Özliyen yazdı, müziklerini Murat Evgin yaptı.

Tiyatrolar

Devlet Tiyatroları, yeni ve eski oyunlarıyla izleyicilere doyumsuz bir tiyatro haftası yaşatacak.

Küçük Sahne'de, 19-21 Nisan'da "Herkesin Bildiği Sırlar", 23-25 Nisan'da "Kurban", Küçükçekmece CKSM'de 25 Nisan'da "Ay Gecesi", Cevahir Salon-1'de 19-25 Nisan'da Sessizlik, Üsküdar Tekel Sahnesi'nde 20-21 Nisan'da "Benerci Kendini Niçin Öldürdü?", Ahmet Mithat Efendi Sahnesi'nde 19-21 Nisan'da "Kurban", Cevahir Salon-2'de 19-21 Nisan'da "Zalım Mahmut Bir Kurtlu Kıssa" ile 22-25 Nisan'da "Sihirli Hediyeler", Üsküdar Stüdyo Sahne'de 19-25 Nisan'da "Düğün Şarkısı" izleyiciyle buluşacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları da 19-25 Nisan'da yetişkinler için birbirinden keyifli oyun ve müzikaller sahneye koyacak.

Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi'nde 19-20-21 Nisan'da "Kabare", 24-25 Nisan'da "Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım", Fatih Reşat Nuri Sahnesi'nde "Meraklısı İçin Öyle Bir Hikaye" ve "Mesut İnsanlar Fotoğrafhanesi", Kağıthane Sadabat Sahnesi'nde "Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım" ve "İstanbul Efendisi", Kadıköy Haldun Taner Sahnesi'nde "Vişne Bahçesi" ve "Perşembenin Hanımları", Üsküdar Musahipzade Celal Sahnesi'nde "Buluşma Yeri" ve "Hıdrellez", Üsküdar Kerem Yılmazer Sahnesi'nde "Gönlümdeki Osman Hamdibey" ve "Meraklısı İçin Öyle Bİr Hikaye", Ümraniye Sahnesi'nde "Zengin Mutfağı" ve "Toros Canavarı" izlenebilecek.

Şehir Tiyatroları, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla farklı tiyatro sahnelerinde eğlenceli oyunlar sunacak.

Fatih Reşat Nuri Sahnesi'nde 20-21 Nisan'da "Pırlatan Bal", Kağıthane Sadabat Sahnesi'nde "Ali Baba ve Kırk Haramiler", Kadıköy Haldun Taner Sahnesi'nde "Üç Kardeş ve Muhteşem Kurt", Üsküdar Musahipzade Celal Sahnesi'nde "Edi'nin Annesi Nerede?", Üsküdar Kerem Yılmazer Sahnesi'nde "Karagöz Tatlıcı", Ümraniye Sahnesi'nde "Üç Kardeş ve Muhteşem Kurt", Gaziosmanpaşa Ferih Egemen Çocuk Tiyatrosu'nda "Karagöz Balıkçı" oyunları küçük izleyicilerle buluşacak.

Ayrıca, Fatih, Kağıthane, Kadıköy, Üsküdar, Ümraniye, Kağıthane ve Gaziosmanpaşa'daki tiyatro sahnelerinde 23 Nisan dolayısıyla 22-28 Nisan'da "29. Çocuk Şenliği" düzenlenecek.

Özel tiyatrolar

D22'nin ilk oyunu "Bent", Meltem Cumbul'un yönetmenliğinde yarın Hamursuz Fırın'da sahnelenecek. Meltem Cumbul'un Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü'nden öğrencilerinin oluşturduğu D22, adını tiyatroda olmayan bir koltuk numarasından alıyor. Martin Sherman tarafından 1976 yılında yazılan "Bent" adlı oyun, Nazi döneminin üzerine gidilmeyen şiddet alanlarından biri olan cinsel kimlikleri nedeniyle ötekileştirilen bireyler üzerinden iyiyi, kötüyü ve özgürlüğü anlatıyor. Mesut Özkeçeci tarafından Türkçeleştirilen eser, Türkiye'de ilk defa D22 tarafından sahneleniyor.

"Ben Nazım Yaşarken ve Ölürken" 20 Nisan'da Sahne 3'te izleyici karşısına çıkacak. Ahmet Cemal'in kaleme aldığı oyun, Nazım Hikmet'i ele alırken, bilindik, alışılagelmiş bakış açılarını, şiirlerini ya da dizelerini içermiyor, bunun yerine Nazım'ın farklı zamanlarını ele alıp, onun bıraktığı izlerin peşine düşerek, özgün bir metinle, herkesin kendine ait Nazımlar'ını ortaya çıkarmasına öncülük ediyor.

Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu (BGST) sanatçıları, 22 Nisan'da Garajistanbul'da sahneleyecekleri "Karşılaşmalar" ile Türkiye'de özellikle son on yılda yaşanan geçiş sürecini sahneye taşıyor. Oyun, yaşanan toplumsal dönüşümün farklı kesimlerden insanlar üzerinde yarattığı kırılma ve çelişkilere odaklanıyor. Oyunda teatral anlatımın bir bileşeni olarak dans ve müziğe de yer veriliyor.

"Kallisti/En Güzel Olana" adlı oyun, 24 Nisan'da Maya Cüneyt Türel Sahnesi'nde izleyiciyle buluşacak. Yunan mitolojisindeki ilk güzellik yarışmasından yola çıkılarak sahnelenen oyun, tiyatronun içine ritim ögesi girmesi yönüyle Türkiye'de bir ilk olma özelliği taşıyor. Yönetmenliğini Dilara Akın'ın üstlendiği trajikomik hikaye, ritm duygusunun öne çıkmasıyla yeni ve keyifli bir sunumu hedefliyor.

Brodway'de hit olmuş, 12 yıldır sahnelenen ve birçok ülkeye de uyarlanan "Seni Seviyorum Mükemmelsin, Şimdi Değiş", 25 Nisan'da Şişli Black Out Talimhane Sahnesi'nde oynanacak. Kadın-erkek ilişkilerini anlatan "Seni Seviyoum Mükemmelsin, Şimdi Değiş", insanın varoluşundan bu yana süregelen, yer, zaman, durum değişse de bazı yönleri hiç değişmeyecek olan bir ilişkiyi konu ediniyor.

20. yüzyıl en önemli yazarlarından, "Pinteresque" akımına adını veren Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Harold Pinter'ın 2000 yılında yazdığı son oyunu "Kutlama", Türkiye'de ilk kez GRİ Sahne'de yarın sahnelenecek. Herkesin birbirinin canını yakarak kendi varlığını kutladığı bir akşam yemeğini konu alan oyun, üstünlük elde etmek için birbiriyle acımasızca çarpışan bireylerin savaşına sahne oluyor.

"Düşük Şehir İhtimali", 24 Nisan'da GRİ Sahne'de izleyiciyle buluşacak. Can Ceylan'ın yazdığı ve yönettiği oyunda, bir evin içindeki var olma çabasını konu ediniyor.

Doğudan İstanbul'a göç eden bir çocuğun erkek olabilme hikayesine odaklanan "Barselo/Nisan", 24 Nisan'da İkinci Kat'ta sahnelenecek. Aşk, tutsaklık, kötü deneyimler ve hayal kırıklıklarını izleyiciye aktaran oyunun hikayesi, bir otogarın bodrumunda geçiriyor.

Ekranların sevilen formatı komedi-tiyatro şovu "İnsanlar Alemi" yeni ismi "Güldür Güldür" ile 21 Nisan'da Beşiktaş Kültür Merkezi'nde seyirci karşısına çıkacak.

"Güldür Güldür" ekibi, ilk gösteride aileden aşka, şöhretten teknolojiye, futboldan arkadaşlığa, birçok konuya kendi mizah anlayışlarıyla yeni yaklaşımlar ve çözümler getirecek.

Genco Erkal, "Kerem Gibi: Nazım Hikmet'le 35 Yıl" oyunu ile tiyatro sahnesinde Nazım Hikmet'in şiir dünyasından izlenimleri, ozanın yaşamı, şiirleri ve görüntüleri aracılığıyla anlatıyor. Erkal, yönetmenliğini de üstlendiği "Kerem Gibi: Nazım Hikmet'le 35 Yıl" oyunuyla 19 Nisan'da Şişli Belediyesi Kent Kültür Merkezi'nde izleyiciyle buluşacak.

 

AA

KÜLTÜR SANAT Kategorisindeki Diğer Haberler