YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İstanbul'da kültür sanat
İstanbul'da kültür sanat
11 Nisan 2013 11:49
Piyanist Tuluyhan Uğurlu, geleneksel Kapalıçarşı konserini bu yıl 14 Nisan'da Kapalıçarşı Kalpakçılar Caddesi'nde verecek.

Teması "İstanbul ve Bahar" olarak belirlenen konserde Uğurlu, müzik topluluğu ile özel besteler seslendirecek. İkramlar ile şenlik havasına girecek Kapalıçarşı'daki konserde, farklı sürprizler de yer alacak. 

Şef Sascha Goetzel yönetimindeki Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası (BİFO), 15 Nisan'da piyanist Toros Can ile Caddebostan Kültür Merkezi'nde hayranlarıyla buluşacak. 

Konserde, Toros Can, özellikle piyano eserleri ile 20. yüzyıl müziğinin en özgün kişiliklerinden biri olan Alfred Schnittke'nin bir yapıtını seslendirecek. 

Kore-Türkiye "Kültürel Değişim Etkinlikleri Kapsamında" piyanist Sohn Jeung Beum, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi (MSGSÜ) Devlet Konservatuvarı Senfoni Orkestrası ile 17 Nisan'da Fulya Sanat'ta sahneye çıkacak. 

Konserin 1. bölümü piyanist Sohn'un resitali şeklinde Chopin'in "Etude op.25" ile olacak. 2. bölümde piyanist Sohn ve şef Orçun Orçunsel, "Brahms Piyano Konçerto No.1"i çalarak, "Kore ve Türkiye Arasında Kültürel Değişim Etkinlikleri"ne vurgu yapacak. 

Prag Filarmoni Orkestrası, 12 Nisan'da İş Sanat Kültür Merkezi'de konser verecek. 

Şef Jakub Hrusa yönetimindeki orkestra, Lise De La Salle'nin piyanosu eşliğinde W. A. Mozart'ın "Senfoni No. 32", "KV 318", "Sol Majör", Beethoven'ın "Piyano Konçertosu No. 4", "Op. 58", "Sol Majör", A. Dvorak'ın "Senfoni No. 8", "Op. 88", "Sol Majör"ünü seslendirecek. 

Amerikalı saksafon virtüözü ve besteci Branford Marsalis, uzun yıllar birlikte çalıştığı usta caz piyanisti Joey Calderazzo ile 15 ve 16 Nisan'da Salon İKSV'de sahne alacak. 

Elsieanne Caplette ve Stephane Sotto tarafından kurulan Kanadalı ünlü trip-hop grubu "Elsiane", 11 Nisan'da Bronx sahnesinde sevenleriyle buluşacak. 

"Hybrid" albümü ile türünün önemli temsilcileri arasında kendine yer bulmayı başaran Elsiane, geniş kitlelere ulaştıkları "Vaporous", "Prosaic", "Paranoia" gibi parçalarıyla ve geçen yıl çıkardıkları 2. albümleri "Mechanics of Emotion"la sahneye çıkacak. 

Taksim Trio, yeni albümleri "Taksim Trio2"nin repertuvarı ile ilk kez 14 Nisan'da Jolly Joker İstanbul sahnesinde olacak. 

Neşet Ertaş, Barış Manço, Orhan Gencebay, Zülfü Livaneli, Sezen Aksu, Tarkan gibi isimlerin eserlerine yeni albümlerinde yer veren Hüsnü Şenlendirici, İsmail Tunçbilek ve Aytaç Doğan, konserde kanun, klarnet ve bağlamayı sıra dışı bir şekilde buluşturacak. 

 Sahne sanatları

"Band-O-Neon Gran Orquesta Tipica de Tango ve Gustavo Guerrero İdaresinde Walter Rios Tango Dansçıları", 12 Nisan'da Cemal Reşit Rey (CRR) Konser Salonu'nda sahneye çıkacak. 

Arjantin'in tanınmış koreograf, dansçı ve dans direktörlerinden olan Gustavo Guerrero, ülkenin değişik kesimlerinden gelen profesyonel dansçılarla performans sergileyecek. 

Kadıköy Süreyya Operası'nda balenin önemli örneklerinden "Sevil Berberi", 12-18 Nisan'da seyircisi ile buluşacak. 

Beyhan Murphy'nin 2001 yılında yaptığı ve kamuoyunda büyük yankı uyandıran "Seyahatname"nin yeni bir versiyonu, MDTist Projesi'nin ilk prodüksiyonu olarak, 15 Nisan'da Fulya Kültür ve Sanat Merkezi'nde sahnelenecek. 

Evliya Çelebi'nin Seyahatnamesi'nden; "Cinci Hoca ve Molla Mehmet", "Bir Değişik Hamam", "Acayip Şeyler", "İstanbul'un Tılsımlı Sütunları" gibi bölümler, Elif Şafak'ın "Firarperest", "Med-Cezir", "Aşk ve Şehrin Aynaları" kitaplarından alıntılarla eş zamanlı olarak sergilenecek. 

Tiyatrolar 

İstanbul Devlet Tiyatrosu, hafta boyunca çeşitli oyunları tiyatroseverlerin izlenimine sunacak. 

Bu kapsamda, Küçük Sahne'de "Ne Güzel Şey Hatırlamak Seni", Cevahir Salon 1'de "Ölüleri Gömün", Üsküdar Tekel Sahnesi'nde "Çehov Makinesi", Ahmet Mithat Efendi Sahnesi'nde "Kurban", Cevahir Salon 2'de "Aşkımız Aksaray'ın En Büyük Yangını" ve "Zalim Mahmut Bir Kurtlu Kıssa", Küçükçekmece Cennet Kültür Sanat Merkezi'nde "Antigone", Üsküdar Stüdyo Sahne'de "Michelangelo" oyunları sahnelenecek. 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları'nda ise Reşat Nuri Sahnesi'nde "Toros Canavarı", Gaziosmanpaşa Ferih Egemen Sahnesi'nde çocuk oyunları "Boncuk" ve "Üç Kardeş ve Muhteşem Kurt", Muhsin Ertuğrul Sahnesi'nde "Şark Dişçisi", Kağıthane Sadabad Sahnesi'nde "Hıdrellez", Kadıköy Haldun Taner Sahnesi'nde "Ocak", Ümraniye Sahnesi'nde "Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım", Üsküdar Musahipzade Celal Sahnesi'nde "Dar Ayakkabı ile Yaşamak", Üsküdar Kerem Yılmazer Sahnesi'nde ''Uğur Böceği" ve "Sevgili Doktor" oyunları izlenebilecek. 

Çocuklar için

Akbank Çocuk Tiyatrosu, "İçerisi Dışarısı"yla 13-27 Nisan'da Akbank sanat sahnesinde çocuk izleyicilerinin karşısına çıkacak. Londra'da Polka Tiyatrosu'nun Abbey Çocuk Merkezi'ndeki ailelerle yapılan ortak atölye çalışmaları sonucu oluşturulan çocuk oyununda, Kubilay Çamlıdağ, İpek Türktan Kaynak rol alıyor.  

 

AA

KÜLTÜR SANAT Kategorisindeki Diğer Haberler