YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İstanbul, İslam Dünyası Gençlik Başkenti oluyor
İstanbul, İslam Dünyası Gençlik Başkenti oluyor
09 Haziran 2015 21:17
İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul'un İslam Dünyası Gençlik Başkenti olması için oluşturulan protokolü imzaladı. İstanbul, İslam Dünyası Gençlik Başkenti olarak çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapacak.

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi haziran ayı toplantılarının ikinci birleşimi Saraçhane'deki belediye binasında yapıldı. 

Toplantıda, İslam İşbirliği Teşkilatı'na (İİT) bağlı İslam Konferansı Diyalog ve İşbirliği Gençlik Forumu (İKGF-Dİ) ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi arasında iş birliği protokolüne ilişkin komisyon raporu oylamaya sunuldu. Rapor, AK Parti ve CHP'li meclis üyeleri tarafından oy birliğiyle kabul edildi. 

Rapora göre, 23 Haziran 2015'teki "İstanbul-İslam Dünyası Gençlik Başkenti" programı, anahtar takdim töreniyle başlayacak.

Programda gerçekleştirilecek etkinlikler arasında; "Kayıp Bilimin Peşinde" (uluslararası TV programı), "Kıraat'ın Genç Sesleri" (Kur'an kıraat yarışması), "Medeniyetler Şehri İstanbul" (kısa film festivali), "Gençlerin Objektifinden İstanbul" (fotoğraf yarışması), "Barış Sempozyumu" (Uluslararası Radikalizm ve İslamofobi ile Mücadele Çalıştayları), "Spor Turnuvaları" (Uluslararası Gençlik Spor Turnuvaları), "Osmanlı Hat Çalıştayı" (hattat gösterileri ve hat sanatı atölyeleri), "Rotamız Osmanlı Mirası" (Osmanlı Mirası Kültür Turları), "Gençlik Başkenti Konserleri" (İslami müzik konserleri), "İİT'in Genç Tasarımcıları" (Geleneksel Moda Festivali) ve "Gençler Başkentlerinde Toplanıyor" ( İİT Gençlik Zirvesi) yer alıyor.

Program kapsamında İKGF-Dİ 2. Genel Kurulu'nda kabul edilen ve dünya liderlerini, karar mekanizmalarını ve tüm paydaşları, Müslüman gençliğin gelişimini amaçlayan kritik hedeflere ulaşılması için aksiyon almaya çağıran "10 Yıl için 10 Hedef-İstanbul Gençlik Deklarasyonu" da duyurulacak. 

"İstanbul-İslam Dünyası Gençlik Başkenti programı, Osmanlı kültürel mirasını barındıran medeniyetler beşiği İstanbul'u tanıtmak, kültürler ve medeniyetler arası diyalog konusunda sembolik bir anlam ifade eden İstanbul'un önemini ön plana çıkarmak ve uluslararası platformlarda İstanbul vizyonunu sunmayı amaçlıyor.

İslam Dünyası Gençlik Başkenti 

İKGF-Dİ'yi temsil eden 60'tan fazla ülkenin delegeleri 2015-2016 yılı için ilk İslam Dünyası Gençlik Başkenti olarak İstanbul'un belirlendiğini duyurma kararı almıştı. Bu karar 11 Ekim 2014'te İstanbul Çırağan Sarayı'nda düzenlenen İKGF-Dİ'nin 2. Genel Kurulu Gala Töreni esnasında İİT Genel Sekreteri Iyad Amin Madani ve Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'nin temsilcileri dahil olmak üzere uluslararası ve yerli misafirlerin huzurunda duyuruldu. Bu bağlamda, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İKGF-Dİ arasında 10 Nisan 2015'te bir iş birliği protokolü imzalanarak, belediye meclis kararı alındıktan sonra yürürlüğe girmesi öngörüldü. İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'ne ulaşan rapor oy birliğiyle geçti.

Etiketler:
KÜLTÜR SANAT Kategorisindeki Diğer Haberler