YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İslam ansiklopedisi dijital ortama aktarıldı
İslam ansiklopedisi dijital ortama aktarıldı
26 Nisan 2016 05:28
TDV İslam ansiklopedisi ve Kadı Sicilleri, Türkiye Diyanet Vaktı İslam Araştırma Merkezi (İSAM) tarafından “dijital ortama” aktarıldı.

2 bini aşkın yazarın kalemiyle 40 ciltlik bir eser olarak derlenen TDV İslam ansiklopedisi, Kelam-Akaid, Siyer, Sanat ve Tarih gibi çok geniş bir skalada alt dalları ile beraber 16.855 maddeden oluşmaktadır. 1988'de yayımlanmaya başlanan ve 44 cildinin 2013 Aralık'ında yayımlanmasıyla nihayete eren eser serisi, şüphesiz alanındaki en önemli eserlerden biri olma özelliğini de taşıyor.

Kadı Sicilleri ise bilindiği gibi Osmanlı Devleti'nin en önemli hukuki belgeleri olarak nitelendirilir. Yayımlanma projesi 2008 yılında İSAM tarafından başlatılmış olan eser 2012 yılında 40 cilt halinde tamamlanmıştır. Toplamda 24.000 sayfadan oluşan eserde sadece İstanbul'a ait 40.000'den fazla sicil kaydı bulunmaktadır.

Bilgiye ulaşımın dijital dönemi

Haber 7'de yer verilen habere göre, yakın zamanda her iki muazzam eser de yayımcısı durumundaki, Türkiye Diyanet Vaktı İslam Araştırma Merkezi (İSAM) tarafından “dijital ortama” aktarıldı. Bilgiye daha kolay ve hızlı bir şekilde erişim sağlamak için İSAM'ın sitesinde ilgili bölümlere tıklayarak doğrudan madde başlığı ya da kelime bazında arama yapmak artık mümkün.

KÜLTÜR SANAT Kategorisindeki Diğer Haberler