YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İlk anıtı Kırklareli'de açıldı
Şair ve yazar Sabahattin Ali'nin, Türkiye'deki ilk anıtı Kırklareli'de törenle açıldı.
İlk anıtı Kırklareli'de açıldı
03 Temmuz 2010 / 19:14 Güncelleme: 03 Temmuz 2010 / 19:14

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Kırklareli Şubesince 21. Sabahattin Ali Kültür Günleri etkinlikleri çerçevesinde İstasyon Caddesi'nde Sabahattin Ali'nin adını taşıyan parkın önünde anıt açılışı dolayısıyla tören yapıldı.

Törende Sabahattin Ali'nin hayatının anlatılmasının ardından CHP Kırklareli Milletvekili Tansel Barış bir konuşma yaptı.

Ali'nin Türk topraklarında katledilmesinin çok üzücü olduğunu ifade eden Barış, ''Kırklareli ona vefa borcunu ödemiştir ve ödemeye devam edecektir. Sazara bölgesinde Ali'yi katledenler elbette tarihin sayfalarında cezasını çekmişlerdir ve çekeceklerdir. Türkiye'nin aydınları maalesef her dönemde cezaevlerinde yatmışlardır. Onun bedelini ödemişlerdir ama o bedel bugünlerde, yarınlarda Cumhuriyetin daha da gelişmesine ve büyümesine neden olacaktır'' dedi.

ÇYDD Kırklareli Şubesi Başkanı İbrahim Cebeci de Sabahattin Ali'nin öldürülmesinin Türkiye'nin ilk siyasi cinayeti olduğunu belirterek, şunları söyledi:

''Kırklareli halkı olarak 21 yıldır bu konuda üzerimize düşen görevi elimizden geldiğince yerine getirmeye çalıştık. Sabahattin Ali anıtı ile tüm faali meçhul cinayetlere bir kez daha dikkat çekmek ve Sabahattin Ali'yi vefa ile anmak istedik.''

68'liler Birliği Vakfı Başkanı Sönmez Targan ise ''Türk yazım dünyasının usta kalemlerinden birinin etkinliklerle anılması ve onun adına bir anıt dikilmesini büyük bir coşkuyla kutluyorum. Ali, Türk yazım dünyasının ilk gerçekçi yazarlardan biridir. 18. yüzyılda iki gerçekçi yazar vardır. Bunlardan birisi Emile Zola, Türkiye'de de Sabahattin Ali'dir. Sabahattin Ali'yi Ali yapan onun sadece siyasal görüşleri, düşünceleri değil, Türk yazımına verdiği büyük hizmetlerdir'' diye konuştu.

Kırklareli Belediye Başkan Vekili Resül Yıldırım da yapılan anıtla Ali'nin ölümsüzleştirildiğini söyledi.

Sabahattin Ali'nin kızı Filiz Ali de babası adına yapılan anıtta emeği geçenlere teşekkür etti.

Ali'nin doğum yeri olan bugün Bulgaristan sınırları içindeki Kırcaali kentine bağlı Eğridere'den (Ardino) eğitimci Selahattin Karabaşev de Eğridere Belediye Başkanı Resmi Murad'ın gönderdiği kutlama mesajını okudu.

Daha sonra Eğridere'den gönderilen toprağı anıtın çevresine serpti.

Konuşmaların ardından sivil toplum kuruşlarının temsilcileri ve vatandaşlar, toplu halde anıtın çevresindeki kurdeleyi kestikten sonra Sabahattin Ali Anıtı'nın açılışı yapıldı. Ardından anıt hakkında bilgi verilerek hatıra fotoğrafı çektirildi.


SABAHATTİN ALİ KİMDİR?

25 Şubat 1907 tarihinde, Yunanistan sınırları içindeki (o dönemde) Gümülcine kazası Eğridere köyünde doğdu. Öğrenimini Balıkesir ve İstanbul Muallim Mekteplerinde yaptıktan sonra Yozgat'ta öğretmenliğe başladı. Kazandığı sınavla gittiği Almanya'da Postdam ve Berlin'de öğrenim gördü. Dönüşünde çeşitli okullarda öğretmenlik, Devlet Konservatuvarında dramaturgluk yaptı. Çeşitli resmi kuruluşlarda 1945 yılına kadar çalıştı. İssiz kaldığı bir dönemde Aziz Nesin ile birlikte Marko Paşa'yı ve onun devamı olan mizah dergilerini çıkardı.

Bu dergilerdeki yazılarında, yayın yoluyla hakaret ettiği savıyla yargılandı ve mahkum oldu. 2 Nisan 1948'de yurt dışında çıkmak için anlaştığı ve kendisine kılavuzluk yapan Ali Ertekin tarafından, Bulgaristan sınırı yakınlarında Sazara köyü civarındaki ormanda öldürüldü. Ali, yaşamı boyunca, şiirler, hikayeler, romanlar yazdı, çeviriler yaptı. AA

KÜLTÜR SANAT Kategorisindeki Diğer Haberler