YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İhsanoğlu'nun kütüphanesi tarihe ışık tutacak
İhsanoğlu'nun kütüphanesi tarihe ışık tutacak
12 Şubat 2013 16:44
İİT Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu'nun 10 bin kitap, hat ve el yazmalarından oluşan kütüphanesi, Yozgat'ta tarihe ışık tutacak.

 

Görevini aralık ayında devredecek olan  İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, kütüphanesinde hem kendi hem de babasından kalan eserler bulunduğunu söyledi.
 
Kütüphanesinin zengin kaynaklar barındırdığına dikkati çeken İhsanoğlu, şöyle devam etti:
 
''Bu kütüphanenin temeli 20. yüzyılın başında Yozgat'ta atıldı. Babamın başladığı koleksiyon. Çok dilde önemli referanslar, ansiklopediler var. Türk tarihi, medeniyeti, ilmi, sanatı, mimarisi ile ilgili önemli kaynaklar var. Avrupa ve doğu dillerinde önemli belgeler olacak. El yazma eserler, bini aşan ciltler var. Zaman içinde edindiğim sanat eserleri, tablolar ve resimler olacak. Genel Sekreterliğim esnasında devlet başkanlarından aldığım nişanlar, kıymetli eşyaları da bu kütüphaneye hediye edeceğim. Bu eserler, Bozok Üniversitesi'nin, dedem Hacı Aziz Konağı'nın benzerini yaptıracağı merkezde yer alacak.''
 
Bozok Üniversitesi (BÜ) Rektörü Prof. Dr. Tamer Uçar da yaptırılacak konağın ''İhsanoğlu Kültür ve Araştırma Merkezi'' olarak hizmet vereceğini ifade etti.
 
Kütüphane, 10 bin kitap, hat ve el yazmalarından oluşacak.
 
 
AA
KÜLTÜR SANAT Kategorisindeki Diğer Haberler