YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hükümet Kadın'dan dava yorumu
Hükümet Kadın'dan dava yorumu
09 Şubat 2013 09:36
Mardin'de çekilen 'Hükümet Kadın' filminin başrol oyuncuları Demet Akbağ ve Sermiyan Midyat, emekli din görevlisi Salih Eldemir'in kendileri hakkında dava açmasını değerlendirdi.

 

Sermiyan Midyat, "Her halde yanlış filmi izlemiş" yorumunu yaparken, Demet Akbağ ise "Bizim filmimizde herhangi bir sorun yok." dedi. 
 
Şubat ayında vizyona giren 'Hükümet Kadın' filminin Bursa'daki galası, başrol oyuncuları Demet Akbağ, Sermiyan Midyat ve Olgun Toker ile diğer oyuncuların katılımıyla Korupark AVM'de gerçekleştirildi. Gösterim öncesi izleyicilerle söyleşi yapan Demet Akbağ ve Sermiyan Midyat, daha sonra gazetecilerin sorularını cevapladı. 
 
"Yanlış filme gitmiş" 
 
Filmin oyuncuları hakkında suç duyurusunda bulunulmasını değerlendiren Demet Akbağ, "Yanlış filmi izlemiş bence o. Dava ile ilgili yapımcımız ilgileniyordur. Biz şimdi Bursalılarla filmi seyredelim." diye konuştu. 
 
Akbağ, filmin devamını da çekebileceklerini, senaryo üzerinde çalışıldığını vurguladı. 
 
Filmin yönetmeni ve oyuncusu Sermiyan Midyat ise şunları dile getirdi: 
 
"Bizim filme öyle bir dava açılamaz yani bence yanlış bir filme gitmiştir. Eğer öyle bir şey varsa gerçekten ya bileti alıp yanlış salona girdi yada başka bir şey var. Ben İstanbul'a davet ediyorum, beraber izleyelim."
 
Filme 1 haftada beklenenin üzerinde ilgi olduğunu ifade eden Midyat şunları kaydetti: 
 
"Bekliyorduk ama bu kadar ilgi beklemiyorduk. Bir haftalık rakamlar bizleri çok mutlu etti. İstediğiniz kadar kaliteli film yapın, haberler yapın, en etkili gazete fısıltı gazetesidir. İnsanlar mutlu ayrılıp birbirlerine önerdikçe o çığ gibi büyüyor. Biz bir kartopu yuvarladık, seyirciler de teveccühleriyle filmi büyüttü."
 
Mardin değerlerine hakaret iddiası
 
Mardinli emekli din görevlisi Salih Eldemir, filmin Mardin tarihi değerleri ve kültürüne hakaret içerdiği gerekçesiyle Mardin Cumhuriyet Başsavcılığına giderek 'Hükümet Kadın' filmi hakkında suç duyurusunda bulunmuştu. Eldemir, suç duyurusunun gerekçesini ise şöyle ifade etmişti: 
 
"Kürtlere, Araplara başta Müslümanlara olmak üzere Süryanilere, Yezidilere hepsine hakaret var. Biz Mardin'i bütünleştirici, Mardin'i birleştirici Mardin'i bir narın taneleri gibi görmek istiyorken, maalesef Mardin'e yakışmayan, Mardin'in kültürüne ve örf adetlerine uygun olmayan sahneler, dini değerlere hakaretvari sahneler bizleri üzmüştür."
 
 
 
CHA
 
KÜLTÜR SANAT Kategorisindeki Diğer Haberler