YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Heykeltıraş Aksoy 'haram para' davasında beraat etti
Heykeltıraş Aksoy 'haram para' davasında beraat etti
16 Şubat 2016 16:33
Heykeltraş Mehmet Aksoy, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a açtığı ucube davasında tazminat kazanmasının ardından “Haram parayı heykele yatırmam” sözleri nedeniyle yargılandığı davada beraat etti.

Heykeltraş Mehmet Aksoy’un ‘haram parayı heykele yatırmam’ sözüne beraat - Tıkla İzle

İstanbul 6’ıncı Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davada, sanık Mehmet Aksoy avukatı Turgut Kazan ile birlikte hazır bulundu. 

Müşteki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı ise avukatı Ferah Yıldız temsil etti. Sanık Aksoy’un kimlik tespiti yapılması ve iddianamenin okunmasının ardından ifade işlemine geçildi.

50 yıllık meslek hayatından 5 bin tonun üzerinde heykel yaptığını belirten sanık Aksoy “Ben gerçekten ekmeğimi taştan çıkarıyorum. Taşlar ve heykeller gerçekten benim için önemlidir. O para gerçekten havadan gelen bir para bana göre. 

Türkiye Cumhuriyeti mahkemesi bir karar veriyor ve kazanıyorum. Davadan sonra basın üstüme geliyor. Bu parayı ne yapacağımı soruyor. Heykel yapmayacağımı belirterek ‘yeriz içeriz’ diyorum” dedi.

Şans oyunlarında kazanılan parayı da haram olarak gördüğünü söyleyen sanık Aksoy, “Ben bunu ifade etmek istedim. Söylediğim sözü şikayetçiye yönelik olarak sarf etmedim” şeklinde konuştu.

“ERDOĞAN’IN MAAŞI HARAM OLARAK NİTELENDİRİLİP KASIT SÖZ KONUSUDUR”

Sanık Aksoy’un ardından söz alan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın avukatı Ferah Yıldız, müvekkili Erdoğan’ın bir ülkeyi yönettiğine dikkati çekerek, “Müvekkilim Cumhurbaşkanı sıfatıyla maaş almaktadır. Bu maaş haram olarak nitelendirilip kasıt söz konusudur. Davaya katılma talebimiz vardır” ifadelerini kullandı.

“BUNU SÖYLEMEK HAKKI OLSUN”

Sanık Aksoy’un avukatı Turgut Kazan ise “Müvekkilim doğrudan o parayı haram saydığını söylüyor. Dava açmış ve tazminat kazanmıştır. Bu parayı ne yapacaksınız sorusuna ‘Haram parayla heykel yapmam’ demiştir. Demokratik bir toplumda bırakın da bunu söyleyebilmek hakkı olsun” diye konuştu.

“ADALETE GÜVENİYORUM”

İfadelerin ardından duruşma hakimi Celal Koç, davayı karara bağlayacağını belirterek taraflara son sözlerini sordu. 

Sanık Aksoy, tazminat davasıyla kazanılan paranın haram olduğunu ifade etmek istediğine vurgu yaparak, “Cumhurbaşkanı bana yardım için para gönderse, ben buna haram desem belki haklı olabilirdi. Adalete güveniyorum” dedi.

“İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ DENİYOR AMA İLK DAVAYI SANIK AÇTI”

Erdoğan’ın avukatı Yıldız, dava açan ilk tarafın kendileri değil Aksoy olduğunu hatırlatarak, “İfade özgürlüğü deyip duruyoruz. Ancak sanık, ‘ucube’ kelimesi hakaret olmamasına rağmen, müvekkilime 100 Bin TL tazminat davası açmışlardır. 

Benim müvekkilim hakaretlere uğrasın dava açmasın, ama müvekkilime dava açsınlar. Sanığı cezalandırılmasını istiyoruz” ifadelerini kullandı.

BERAAT EDEN AKSOY: “HEYKELİN, TAŞIN, KENDİMİN ONURUNU KORUYORUM”

Davayı karara bağlayan mahkeme, sanık Aksoy’un suç unsurları oluşmadığından beraatine hükmetti. Aksoy, adliye çıkışında yaptığı açıklamada, çok sevinçli olduğunu dile getirdi. Aksoy, “Gerçekten böyle güneşli bir günde Türk adaletinin üstüne bir ışık geldi gibi oldu bana. 

Çok hoşuma gitti. Çünkü bir şeye haram helal diyebilirsiniz. Kişinin haram helal anlayışını kimse yargılayamaz. Yargılama yeri de burası değildir. 

Öteki dünyaya, cennete, cehenneme inanıyorsak oralardır. ‘Haram parayı heykele yatırmam’ sözünü aslında mahkemeyi kazandıktan sonra sevinçten, heykele ve taşlara çok değer verdiğimden, benim kıymetlilerim olduğundan bu parayı heykele yatırmam dedim. 

Heykel özel bir yer tutar. Alın terimle kazandığım, taştan çıkardığım parayı taşa yatırırım dedim. Doğru bir şey yaptığımı düşünüyorum. Heykelin, taşın, kendimin onurunu koruyorum” diye konuştu.

OLAYIN GEÇMİŞİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, heykeltraş Mehmet Aksoy tarafından yapılan İnsanlık Heykeli heykeli için ‘ucube’ deyince, Aksoy, 100 Bin TL’lik tazminat davası açmıştı. Mahkeme, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Aksoy’a 10 Bin TL tazminat ödemesine hükmetmişti. 

Aksoy, kararın ardından yaptığı açıklamada, basın mensuplarının “Davada kazandığınız parayla yeni heykeller yapacak mısınız?" sorusuna, ‘Haram parayı heykele yatırmam’ yanıtını vermişti.

YARGITAY KARARI BOZMUŞTU

Yargıtay, ‘ucube’sıfatının hakaret değil eleştiri olduğuna kanaat getirerek Erdoğan’ın 10 Bin TL tazminata mahkum edildiği kararı bozmuştu. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu kez avukatları aracılığıyla savcılığa suç duyurusunda bulunarak, Aksoy’un ‘Haram parayı heykele yatırmam’ sözü nedeniyle “Cumhurbaşkanına hakaret” suçundan cezalandırılmasını istemişti.

4 YIL 8 AY HAPSİ İSTENİYORDU

Savcılık, 'Haram parayı heykele yatırmam' şeklindeki ifadesiyle Cumhurbaşkanı'nın kazancını gayrimeşru yollardan elde edildiğinin ima edildiği belirterek, Aksoy hakkında 1 yıl 2 aydan, 4 yıl 8 aya kadar hapis istemiyle iddianame hazırlamıştı. 


İHA

KÜLTÜR SANAT Kategorisindeki Diğer Haberler