YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Hello İstanbul" gösterisi
"Hello İstanbul" gösterisi
11 Ekim 2014 23:07
Japon moda tasarımcısı Yamamoto, Esma Sultan Yalısı'nda "Hello İstanbul" adlı gösteri gerçekleştirdi.

Japon moda tasarımcısı Kansai Yamamoto, Türkiye ile Japonya arasında kurulan diplomatik ilişkilerin 90. yıl dönümü kutlamaları kapsamında "Hello İstanbul" adlı bir gösteri gerçekleştirdi.

Esma Sultan Yalısı'nda düzenlenen programa, etkinliğin destekçilerinden Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Hayati Develi de katıldı.

Yalının alt ve üst salonlarında aynı anda farklı ama koordineli koreografilerle moda gösterisi yapıldı. Kansai Yamamoto, "Hello İstanbul" gösterisini, 22 manken ve dansçılarla birlikte 50 kişilik sahne ekibiyle sundu.

Düzenlediği moda gösterilerinde Japon etnik motiflerini kullanan Yamamoto, "kimono" ve "kaftan" benzerliğinden esinlenerek, "Hello İstanbul" gösterisi için ürettiği tasarımlarıyla Türkiye-Japonya tarihi dostluğuna gönderme yaptı.

Kansai Yamamoto, Türk halkının Japonya'ya duyduğu sevgiyi iyi bildiğini ve moda gösterisinin Türkiye'deki insanlar üzerinde güçlü bir etki bıraktığına inandığını ifade ederek, "Hello İstanbul" projesine ilişkin şu bilgileri verdi:

"İki kültür arasında benzerlikler olduğunu keşfettim. Japonların kimono ve Türklerin ise kaftan gibi birbiriyle benzerlik gösteren, boyutlu dikiş yöntemleri olan yöresel kıyafetleri vardır. 2014, Türkiye-Japonya diplomatik ilişkilerinin 90. yıl dönümü. Bu harika fırsatı değerlendirerek, Japon geleneksel denizci bayraklarıyla Asya ve Avrupa'yı bağlayan vapurları süsleyip, Japonya ve Türkiye'nin 'friend-ship' yani dostluk simgesini yaratmak ve kostüm defilesinde müzik ve tekstil ile modern Japon kültürünü hissettirmek istedim. Projeyi, Türkiye ve Japonya'nın dostluğuna adıyorum."

Bu arada, Türkiye-Japonya ilişkilerinin 90. yıl dönümü kutlamalarına İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Şehir Hatları da destek veriyor. Kansai Yamamoto'nun tasarımı olan Türk ve Japon denizci bayraklarıyla donatılmış Şehir Hatları vapurları, Türkiye-Japonya dostluk köprüsünü kurmak ve çocuklara dünya barışının önemini anlatmak amacıyla 9 gün İstanbul Boğazı'nda seyretti.

 

AA

KÜLTÜR SANAT Kategorisindeki Diğer Haberler