YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
''Harekat: Mehmetçiğin Güneş Operasyonu''
''Harekat: Mehmetçiğin Güneş Operasyonu''
''Harekat: Mehmetçiğin Güneş Operasyonu''
30 Mart 2008 / 13:27 Güncelleme: 00 0000 / 00:00


TSK, terör örgütüne yönelik Irak'ın kuzeyine gerçekleştirdiği son sınır ötesi harekat sürecinde yaşananlar, ''Harekat: Mehmetçiğin Güneş Operasyonu'' adıyla kitaplaştı.


Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK), terör örgütüne yönelik Irak'ın kuzeyine gerçekleştirdiği son sınır ötesi harekat sürecinde yaşananlar, ''Harekat: Mehmetçiğin Güneş Operasyonu'' adıyla kitaplaştı. Gazeteci Mutlu Çölgeçen'in kaleme aldığı kitapta, sınır ötesi harekat süreci bir almanak üslubuyla ayrıntılı bir şekilde anlatıyor.


Çağlar Yayınlarından çıkan, 214 sayfadan oluşan ve harekat fotoğraflarının da yer aldığı kitabın ön sözünde; harekat sırasında şehit olan üç subay için Ankara Kocatepe Camisi'ndeki cenaze törenine ilişkin izlenimler yer alıyor. Giriş bölümünde ise 2006 yılından bu yana artan terör olayları ve verilen şehitler anlatılıyor.


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, 4 Ocak 2007 tarihinde Lübnan'da söylediği, ''Terör örgütünün elinde ABD silahları var'' açıklamasıyla harekat sürecinin anlatıldığı kitapta, 10-11 Mart 2008 tarihinde Ankara'da gerçekleştirilen ''Küresel Terörizm ve Uluslararası İşbirliği'' sempozyumuna kadarki gelişmeler ayrıntılarıyla işleniyor.


Kitapta, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın Şubat 2007 tarihli ABD gezisi, Orgeneral Büyükanıt'ın ziyaret sonrası ''sınır ötesi operasyon gerekli'' açıklamalarının ayrıntıları, terör örgütü PKK'nın elinde olduğu belirlenen ve Türkiye ile ABD arasında soruna neden olan kayıp silahlar konusu, ABD Savunma Bakanlığının kayıp silahlar konusunda görevlendirdiği komisyonun Ankara ziyareti, sınır ötesi tezkere süreci, Dağlıca saldırısı, Çankaya Köşkü'nde gerçekleştiren terör zirvesi, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün parti liderlerini kabulü, Başbakan Erdoğan'ın 5 Kasım 2007 tarihli ABD ziyareti, ABD Başkanı George Bush'un PKK'yı ''ortak düşman'' ilan etmesi, hükümetin Genelkurmay Başkanlığını sınır ötesi operasyon konusunda yetkilendirmesi, hava ve kara harekatları, Genelkurmay Başkanlığının açıklamaları, PKK'nın kayıpları, ABD Savunma Bakanı Robert Gates'in Ankara ziyareti ve ''sürpriz'' olarak değerlendirilen kara harekatının bitirilmesi, muhalefet ile Genelkurmay Başkanlığı arasında yaşanan kriz, Orgeneral Büyükanıt'ın ''üniformamı çıkarırım'' resti ve Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani'nin Ankara ziyaretinin ayrıntıları yer alıyor.

KÜLTÜR SANAT Kategorisindeki Diğer Haberler