YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Harabeler arasında bulundu
Mardin'de 1 milyon yıllık yılan fosili bulundu
Harabeler arasında bulundu
26 Kasım 2010 / 18:40 Güncelleme: 26 Kasım 2010 / 18:48

Mardin'deki Deyrulzafaran Manastırı'nda bir taşın üzerinde yılan fosili bulundu. Mardin Kültür ve Turizm Müdürü Davut Beliktay, uzmanlar tarafından yapılan araştırmalarda, fosilin en az 1 milyon yıl öncesine ait olduğunun tahmin edildiğini söyledi.
 

1 milyon yıl önce bölgede hayvan varlığının yoğun olduğu yönünde bilgiler bulunduğunu belirten Beliktay, ''Bu fosiller, jeoloji tarihi açısından oldukça önemli. Bu yılanın kobra yılanı olduğu yönünde tespitler söz konusu. Fosilleri turizme kazandırabiliriz.

Yılan fosilinin üniversitelerce araştırılması için girişimlerde bulunacağız. Daha önce de Artuklu Üniversitesi arazisinde Taş Devri'nden kalan Paleolitik kalıntılar, 'Harabe Halale' olarak adlandırılan bölgede ise çeşitli dönemlere ait kalıntılar bulunmuştu. Şimdi de manastırda yılan fosilinin ortaya çıkması Mardin tarihi açısından önemli bir araştırma konusu olabilir." dedi.
 

Deyrulzafaran Manatırı görevlisi Kermo Çilli ise, fosilin gezi sırasında keşfedildiğini söyledi.
 

Çilli, "Deyrulzafaran Manastırı'nın tarihi 3 bin yıla kadar dayanmaktadır. Yılan fosilinin ortaya çıkmasından sonra turistlerin yoğun ilgisini çektik. Araştırmacıların gelmesini bekliyoruz. Fosilin 1 milyon yıl olup olmadığını araştıracaklar." dedi.
 

CHA
 

KÜLTÜR SANAT Kategorisindeki Diğer Haberler