YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hakan Albayrak’tan müthiş sinema projesi!
Hakan Albayrak’tan müthiş sinema projesi!
Hakan Albayrak’tan müthiş sinema projesi!
07 Ağustos 2008 / 16:13 Güncelleme: 07 Ağustos 2008 / 00:00

Kafamda, beş yıl sürecek ve dünyanın altını üstüne getirecek muazzam bir film taarruzu var.


Oturdum, bunun maliyet hesabını çıkardım.


Aynı ekip tarafından, aynı figüran ordusuyla ve bir kerede çekilecek olan "Kılıçarslan" (Haçlılara direniş), "Nureddin" (Haçlılara direniş ve İttihadı Islam) ve "Selahaddin" (Haçlılara direniş, İttihadı Islam ve nihayet fetih) filmleri için 150 milyon dolar.


Yine aynı ekip tarafından, aynı figüran ordusuyla ve bir kerede çekilecek olan "Tarık Bin Ziyad" (Endülüs'ün besmelesi), "Endülüs" (Endülüs'ün dünyaya yaydığı ışık) ve "Endülüs'ün Son Savaşçısı" (Gırnata düşerken yazılan bir destan) filmleri için 150 milyon dolar (Son filmin "sonra ne oldu?" bölümünde birkaç muhtedi ile başlayan "İslam'ın Endülüs'e Dönüşü"ne vurgu yapılarak "biz bitmeyiz kırma inen" mesajı verilecek).


Fatih Sultan Mehmed / İstanbul'un fethi filmi için 100 milyon dolar.


Afrikalı Müslüman köleler, Endülüs kökenli gizli Müslümanlar ve Amerikan Yerlilerinin 16. yüzyılda Amerika kıtasında Avrupalılara karşı verdikleri müşterek mücadeleyi anlatan (ve "sonra ne oldu?" bölümünde Venezüela ile İran, Suriye, Filistin ve bazı Afrika ülkeleri arasındaki antiemperyalist dayanışmayı hatırlatarak "16. yüzyıldaki yenilginin rövanşı"ndan söz eden) film için 40 milyon dolar.

33 Gün Savaşı filmi için 20 milyon dolar.


Muhammed Esed'in "Mekke'ye Giden Yol"unun film uyarlaması için 20 milyon dolar. (Uzun çekilecek, çekimlerin çoğu sinema versiyonunda kullanılmayacak, dizi film versiyonu da olacak.)
Kafkas İslam Ordusu filmi için 15 milyon dolar.


Refah sınır kapısının yıkılışını ve yüzbinlerce Gazzelinin Mısır'a akınını anlatan geri dönüşlerle Hamas'ın Gazze devrimine de ışık tutan "Dünyanın En Güzel Bombardımanı" filmi için 10 milyon dolar.


Bir yardım ordusunun (İHH) Asya ve Afrika'daki kriz bölgelerinde yazdığı destanı anlatan film için 10 milyon dolar.


Fethullah Gülen Cemaati'nin Asya ve Afrika'daki eğitim seferberliğini anlatan film için 8 milyon dolar.


Abdürreşid İbrahim Efendi'nin Japonya, Kore ve Çin'deki İttihadı Şark çabalarını anlatan film için 7 milyon dolar.


Bediüzzaman filmi için 5 milyon dolar.


Kürtler konusunda yapılan hataları irdeleyen ve devletin köklü bir ‘paradigma değişikliği'ne giderek Kürt meselesini çözmesini anlatan ‘ütopik' film için 5 milyon dolar.


Türkiye ve Suriye'nin birleşmesini anlatan ve daha geniş bir birlik perspektifi sunarak biten ‘ütopik film için 5 milyon dolar.

Necip Fazıl filmi için 3 milyon dolar.


Şule Yüksel Şenler filmi için 2 milyon dolar.


Ne etti?


20 sinema filmi etti.


Bu 20 sinema filmi, Türkiye ve İslam dünyasında ‘mental bir devrim' yaparak Ümmeti Muhammed'e özgüven aşılamaya ve yeni bir dünya kurmak için gerekli olan motivasyonu sağlamaya yetecektir.


Fakat ben diyorum ki, ortalama 1 milyon dolar maliyetle 100 sinema filimi (toplam 100 milyon dolar) daha yapalım (bunların arasında 300 bin dolara çekilen filmler de olacak, 3 milyon dolara çekilen filmler de...).

Ayrıca Kemalizm meselesinden İttihadı İslam'a, İhvanı Müslimin'den PanAfrikanizm'e, Frenklerin kültür ve medeniyet ırkçılığından Aliye İzzetbegoviç'in "İslam Deklarasyonu"na, Kara Panter Partisi'nden Sezai Karakoç'un DİRİLİŞ muştusuna, siyonist/emperyalist güçlerin pabuçlarını dama atan direniş hareketlerinden Meksika'daki ihtida rüzgârlarına, "İnsanlığın Son Adası Osmanlı"dan Hugo Chavez'in Bolivarcı devrimine, Mustafa İslamoğlu'nun 10 yılı aşkın bir süre devam eden ‘tefsir seferberliği'nden Somali'deki İslam Mahkemeleri Birliği'ne, Galatasaray'ın Avrupalı takımlara karşı kazandığı başarıların İslam dünyasındaki yankılarından Enver Paşa fenomenine, "Haberlerin Ağındaki İslam"dan askeri darbelerin içyüzüne, kolonyalizmden küreselleşmeye kadar türlü çeşit mevzularda ortalama 30 bin dolar toplam 60 milyon dolar maliyetle 2000 belgesel film (5 bin dolara malolan belgesel de olacak, 500 bin dolara mal olan belgesel de...)


Ne etti?


Asya, Afrika, Latin Amerika (ve mümkün mertebe ABD, Avrupa, Kanada, Avustralya) sinemalarında ve televizyonlarında yıllar boyunca gösterilerek Ümmeti Muhammed'in ve genel olarak dünya mazlumlarının zihnini açıp başını kaldıracak 120 sinema filmi ve 2000 belgesel film için beş yılda toplam 710 milyon dolar.


Film maliyetlerine genellikle ekip maliyetleri de dahil, ama 1500 kişilik bir sabit personel ordusu da olsun; bunlar ortalama 2000 dolar maaş alsın; ayda toplam 3 milyon dolar, yılda toplam 36 milyon dolar, beş yılda toplam 180 milyon dolar eder.

Hepsi ne etti?710 milyon dolar + 180 milyon dolar = 890 milyon dolar


150 milyon dolar da tanıtıma gitsin ve buna 30'ar milyon dolarlık maliyetle üç ayrı propaganda kanalı (Uydudan yayın yapacak Arapça, İngilizce ve Fransızca televizyonlar) da dâhil olsun.


Sair giderler için de 60 milyon dolar (bu parayla dört başı mamur bir gazete de kurulabilir).


Ne etti?

Yanlış hesap etmediysem 1 milyar 100 milyon dolar.
Nedir 1 milyar 100 milyon dolar?
Başbakanımızın isteği üzerine ATV ve Sabah gazetesi için ödenen paradır.
Neye yarıyor bu televizyon ve gazete?
Demokrasiyi savunmaya yarıyor.
Bu savunma bir işe yaramazsa ne olacak?
Para uçup gidecek.
Bu savunma bir işe yarar da demokrasi kazanırsa ne olacak?
İnsanlarımız yozlaşmaya devam edecek.
Yazıktır.... Ama nerede bunu anlayacak dava adamı!


NOT:Yazıyı yazdıktan sonra aklıma geldi: Nemo, Shrek vs. vs. vs. hastası çocuklarımızı tatmin edecek derecede kaliteli ve neşeli on-on beş adet çizgi/animasyon filmi için de yüz milyon dolar ayırmak lazım. (Yukarıdaki kalemlerden uygun bir şekilde kesilecek.)


Hakan ALBAYRAK


 

KÜLTÜR SANAT Kategorisindeki Diğer Haberler