YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Göç, film festivaliyle irdelenecek
Göç, film festivaliyle irdelenecek
01 Kasım 2014 13:56
Bu yılki konusu göç olarak belirlenen 4. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali, 7 Kasım'da başlayacak

Suç, ceza ve adaletle ilgili sorunların, hem akademik olarak farklı disiplinler hem de sinema sanatı açısından tartışıldığı Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali'nin 4'üncüsü 7 Kasım'da başlayacak.

Başkanlığını Prof. Dr. Adem Sözüer'in yaptığı film festivali, "Herkes için adalet" düşüncesiyle gerçekleştirilecek. Bu yılki konusu göç olarak belirlenen festivalle mültecilerin sorunlarına dikkati çekilmesi amaçlanıyor.

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nin öncülüğünde yapılacak festivalde, konusunda uzman yaklaşık 80 kişinin konuşmacı olarak katılacağı paneller düzenlenecek. Suç, ceza ve adalet kavramları hem sinema açısından hem de akademik açıdan göç kavramı çerçevesinde tartışılacak.

"Ulusal ve Uluslararası Perspektiften Türkiye'de Göçmenlik", "Türkiye'de Mültecilik Sorunu ve Sorunun Kaynakları", "Türkiye'deki Suriyeli Mültecilerin Toplumsal Kabulü ve Uyumu" gibi konuların irdeleneceği panellerin ardından yapılacak Yuvarlak Masa Tartışması'nın konusu ise "Sinema ve Adalet" olarak belirlendi.

Festivale destek sağlayan Şenel Hukuk Bürosu'ndan avukat Necip Şenel, göç, göçmenlik ve mültecilik konularının hukuk, sosyoloji, psikoloji ve siyaset gibi birçok disiplini ilgilendirdiğini belirterek, topluma ulaşmak, bilinci artırmak ve bu sorunlara çözüm bulmak açısından sanatın en doğru çatı olduğunu kaydetti.

Sorunun çok katmanlı oluşu, farklı bilim dallarından uzmanların görüşüne başvurulmasını ve toplumun nabzının ölçülmesini zorunlu kıldığını aktaran Şenel, "Festivalin bu amaca ulaşmak açısından çok faydalı olacağını düşüyoruz. Katkısı olan herkes gibi biz de bu festivalin bir parçası olmaktan çok mutluyuz" ifadelerini kullandı.

Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda 6 Kasım'da gerçekleştirilecek açılış töreniyle başlayacak olan Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali kapsamında, 7 Kasım'dan itibaren 30 film sinemaseverlerle buluşacak. Festival 13 Kasım'da sona erecek.

 

AA

 

Etiketler: , ,
KÜLTÜR SANAT Kategorisindeki Diğer Haberler