YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Film ekibi kent kent geziyor
Film ekibi kent kent geziyor
12 Aralık 2012 11:38
''Moskova'nın Şifresi: Temel'' filminin ekibi, kent kent sinema salonlarını gezerek, seyircinin tepkisini canlı olarak ölçüyor.

''Sümela'nın şifresi - Temel'' serisinin ikinci filmi olan ''Moskova'nın şifresi - Temel'' filminin oyuncuları ve yönetmeni, filmin gösterime girmesinin ardından il il sinema salonlarını gezerek, seyirciyle birlikte filmi izliyor. Film sonunda da seyircilerden geri dönüş alıyor.

Edirneli seyircilerle birlikte film izleyemeye gelen yönetmen Adem Kılıç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, filmin galasının ardından vatandaşların filme bakış açılarını değerlendirmek amacıyla Türkiye'nin birçok ilini gezdiklerini söyledi.

Filmin gösterime girmesinin ardından pek çok kentte seyircilerle filmi izleyerek, filmle ilgili tepkileri aldıklarını anlatan Kılıç, ''Elimizden geldiğince Türkiye'nin her yerinde seyirciyle filmi yeniden izliyoruz ve film bittiğinde de canlı canlı geri dönüşleri alıyoruz. Bu geri dönüşler serinin bir sonraki filminde bize yol gösterecek'' dedi.


''Bir sonraki seri de Barcelona'nın şifresi çözülecek''


Korsanla mücadele için filmin Türkiye'deki gösteriminden 1 hafta önce Avrupa'da gösterime girdiğini ifade eden Kılıç, filmin Moskova ve Türk Cumhuriyetler'inde de sinemaseverlerle buluşacağını belirtti.

Bir sonraki seri için çalışmalara başladıklarını anlatan Kılıç, Temel'in serinin 3'üncü bölümünde ''Barcelana'nın şifresini çözeceğini'' kaydetti.

Film oyuncularından Alper Kul da Bursa, Kütahya, İzmir, Edirne ve Çorlu'daki salonlarda vatandaşlarla birlikte filmi izlediklerini dile getirerek, ''Film Türkiye'de izlendikten sonra Rusya'da da vizyona girecek. Elimizden geldiğince her yere ulaşmaya çalışıyoruz. Önümüzdeki günlerde Antalya, Ankara ve Sakarya'ya gitmeyi planlıyoruz. İl il gezerek sinema severlerin nabzını tutuyoruz'' diye konuştu.


''İmam Necati''den başmüezzine tavsiyeler


Filmde ''İmam Necati'' karakterini canlandıran Salih Kalyon da Selimiye Camisi'ni ziyaret ederek, cemaatle sohbet etti.

Kalyon, camide karşılaştığı Selimiye ve Üç Şerefeli camilerinin emekli başmüezzini Yusuf Karabıyıkçengelci'ye filmde, vaaz sırasında uyuyan cemaatin uyumaması için yaptığı taktikleri anlattı.

Cemaati uyutmamak için güncel olayları anlattığını ifade eden Kalyon, ''Senaryoda normal olarak vaazımı veriyorum. Anladım ki hep eskiden bahsetmemeliyim. Cemaat uyuduğunda, 'Bu Trabzonspor'un durumu ne olacak' diyorum. Haliyle cemaat Karadenizli, herkes yorum yapıyor. Ortalık birden canlanıyor'' şeklinde konuştu.

Karabıyıkçengelci de cemaatin uyumaması için hocanın hitabetinin güçlü olması gerektiğini anlatarak, Kalyon'un anlattıklarından dersler çıkardığını ve bunları camide deneyebileceğini kaydetti.


AA

KÜLTÜR SANAT Kategorisindeki Diğer Haberler