YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Fatih, gemileri neden karadan yürüttü? İşte ilginç gerçek
İstanbul'un fethi sırasında Fatih Sultan Mehmet'in gemileri karadan yürütme nedenine dair ilginç bir gerçek ortaya çıktı. Fatih'in bu kararı almasındaki sebep aslında Haliç'teki zincirler değildi.
Fatih, gemileri neden karadan yürüttü? İşte ilginç gerçek
30 Mayıs 2016 / 10:19 Güncelleme: 30 Mayıs 2016 / 10:21

Türk tarihinin en ilginç olaylarından biri olarak tanımlanan İstanbul'un Fethinde Fatih Sultan Mehmet gemileri karadan yürüttü. 

Bir çok kez tartışma konusu olan ve son olarak gemilerin karadan yürütüldüğü güzergah belirlenerek kanıtlanan bu olayın asıl nedeni aslında gemilere engel olan zincirler değildi. Asıl neden Şeyhülislâm'ın fetvayı vermemesiydi.

"ŞOK ŞAŞIRACAKSINIZ"

Yeni Şafak gazetesi yazarı Yusuf Kaplan bugünkü yazısında Fatih Sultan Mehmet'in gemileri karadan yürütmesinin asıl sebebini yazdı.

İşte Kaplan'ın yazısındaki o bölüm;

ŞEYHÜLİSLÂM, SİVİLLERİN VURULMASINA İZİN VERMEDİ, FATİH'E, “BAŞKA BİR YOL BUL!” DEDİ!

Tarihimizin kilit hâdişlerinden birinin nasıl gerçekleştiğini bilmeden yaşıyoruz! Onun için de yaşamıyoruz aslında, yaşadığımızı sanıyoruz! Esen rüzgârlara göre oraya buraya savrulup duruyoruz yalnızca! Ürpertici gerçekten!

Bu yazıda, Fatih'in gemileri niçin karadan yürüttüğünü açıklayacağım ve şok olacaksınız!

Bugüne kadar bilinemeyen bu tarihî gerçeği öğrenince, nasıl bir medeniyetin çocukları olduğumuzu farkedecek ve dünyaya bambaşka bir gözle bakacaksınız:

İstanbul'un fethi, surlar dövülürse, gerçekleşebilecekti. Ama önemli bir sorun, hayatî bir engel vardı: Surlarda yoğun bir sivil nüfus yaşıyordu.

Şeyhülislam, fetvayı vermedi Sultan Mehmed'e: “Bu surları dövemezsin! Masum sivilleri öldüremezsin! Başta bir yol bul!” dedi. Fatih, gemileri, karadan yürütme fikrini işte bundan sonra geliştirdi.

Osmanlı bu, işte!

İSTANBUL FETHEDİLMESEYDİ, İSLÂM TARİHTEN “ÇEKİLEBİLİRDİ”!

O yüzden Osmanlı, anlaşılamamış ve aşılamamıştır; anlaşılamadığı için de aşılamadığı da anlaşılamamıştır.

Yazının başında da dikkat çektiğim gibi, İstanbul'un fethi bizim için hayat-memat meselesiydi. İslâm medeniyetinin 13. ve 14. yüzyıllarda yaşadığı birinci büyük medeniyet krizi, nihâî olarak İstanbul'un fethiyle aşılabilmişti.

Eğer İstanbul, fethedilememiş olsaydı, İslâm “tarihten çekilebilirdi”.

 // Rasim DUMAN
Gayrimuslim olanlar sefkat ve merhameti hakediyor da, bizatihi "muslim" olanlar haketmiyor mu? Kadin erkek genc ihtiyar cocuk 50.000 ( elli bin ) "insan"dan bahsediyoruz efendiler ! Dersim'de bir "katliam" yapildi ve sebebi ve bugunku manada bir "ayaklanma" degildi. O hadiseyi kimse bugunku PKK teroru ve teroristleri ile karistirmasin; bugun Devletimiz hakli. Ama o gun hakli degildik. Dersim'de tam manasi ile bir zulum ve katliam yapildi....
30 Mayıs 2016 17:20
 // Rasim DUMAN
Osmanli ecdadimiza, Turkiye'ye ve aziz milletimize yapilan ihanetleri ogrenmek isteyenlere, Kadir MİSİROGLU'nun kitaplarini okumalarini tavsiye ediyorum. En basta da LOZAN ZAFER Mİ HEZİMET Mİ isimli kitabini okusunlar....
30 Mayıs 2016 16:57
 // Rasim DUMAN
Ah İsmail emre bey kardesim, yarami destin. "Birilerini koruma kanunu" birgun mer'iyyetten kaldirilir ise, hakikatte hangi beyazlarin siyah - hatta SİMSİYAH - hangi siyahlarin da beyaz oldugu anlasilacaktir. Tarihte bir misli ve emsali gorulmemis bir casus ve ihanet cetesinin, Osmanli'yi nasil mahvettigini ve yeni kurulan devleti, nasil İngilizler'in peyki haline getirdigini birgun cocuklarimiz ogrenecekler insallah....
30 Mayıs 2016 16:54
KÜLTÜR SANAT Kategorisindeki Diğer Haberler