YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Farid Farjad Ankaralılara müzik ziyafeti verdi
Farid Farjad Ankaralılara müzik ziyafeti verdi
06 Aralık 2014 00:37
Kemanı ağlatan adam" olarak tanınan ünlü keman virtüözü Farjad, başkentte yoğun ilgi gördü.

"Kemanı ağlatan adam" olarak tanınan ünlü keman virtüözü Farid Farjad, başkentte müzikseverlerden yoğun ilgi gördü.

ATO Congressium'da "Avea sıra dışı müzik konserleri 5. yıl Farid Farjad" etkinliğİ kapsamında sevenleriyle buluşan Farjad, konserinde birçok yerli ve yabancı farklı eserleri dinleyiciyle buluşturdu.

Çok sayıda müziksever, Farjad'ın konserine yoğun ilgi göstererek ATO Congressium'u doldurdu.

Doğadaki hüznü notalara döktü

Fars asıllı ABD vatandaşı Farjad, 1938'de Tahran'da doğdu. 1966'da Tahran Müzik Konservatuvarı'nda klasik müzik üzerine master yaptı.

Sonraki yıllarda Tahran Senfoni Orkestrasında önemli görevler alan ve Fars halk müziğinde derin bir birikime sahip Farjad, keman ile Batı klasik müziği üzerine önemli çalışmalar yürüttü.

Müzik otoriteleri tarafından en iyi keman virtu¨o¨zlerinden biri olarak görülen Farjad'ın, yalnızca piyano ve keman kullanarak olus¸turdugˆu Anroozha (O Gu¨nler) isminde 5 albu¨mden olus¸an serisi bulunuyor.

Ayrıca Golha Orkestrası adlı kolektif iki albu¨m çıkaran Farjad, bu albu¨mlerde kendi deyimiyle "dogˆadaki hu¨znu¨ notalara do¨ktü" Bazı kaynaklara göre sanatçı, devrimden sonra u¨lkesinden uzaklas¸ması ve uzakta yas¸amak zorunda kalmasını, albu¨mlerinin bu yo¨nde olus¸masının sebepleri arasında go¨steriyor.

 

AA

 

KÜLTÜR SANAT Kategorisindeki Diğer Haberler