YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Eyüp Sultan Türbesi ne zaman açılacak?
Eyüp Sultan Türbesi ne zaman açılacak?
11 Ocak 2013 11:37
Altı ayda bitmesi planlanan ancak restorasyon sırasında karşılaşılan beklenmedik detaylar ve ince işçilik gerektiren çiniler nedeniyle uzayan Eyüp Sultan Türbesi restorasyonu yıl sonunda tamamlanacak, türbe ramazan ayında kısmi olarak ziyarete açılacak.

 

Hazreti Muhammed'in, Mekke'den Medine'ye hicret ettiği 622 yılında 7 ay boyunca evinde misafir olarak kaldığı, İstanbul'un manevi koruyucusu olduğuna inanılan Hazreti Halid Ebu Eyyüb El-Ensari'nin, resmi tören ve ziyaretler sebebiyle Osmanlı hanedanının meşruiyetinin ve devamlılığının simgesi haline gelen türbesinde, iki yıldır hummalı bir çalışma yürütülüyor.
 
Her bir noktası nakış işlercesine özenle ele alınan türbe, tarihinin en kapsamlı restorasyonunu geçiriyor. Duvarlarından tavanına, çinilerinden zeminine kadar her bir ayrıntının dikkatle üzerinde durulduğu türbe, aslına uygun restore edilerek depreme karşı da dayanıklı hale getiriliyor.
 
Daha önceden bilinmeyen ve restorasyon sırasında ortaya çıkan bazı detaylar nedeniyle, İstanbul 2 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'na kapsamlı müdahale ve restorasyon için başvuruldu. 12 Haziran 2012 tarihinde alınan izin doğrultusunda çalışmalara başlandı.
 
Tarihi nitelikteki tüm emanetler, oluşturulan bir depo içerisinde korunmak üzere Türbeler ve Müzeler Müdürlüğü'ne teslim edildi.
 
AA
KÜLTÜR SANAT Kategorisindeki Diğer Haberler