YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Emek protestocuları hakim karşısında
Emek protestocuları hakim karşısında
12 Eylül 2013 14:13
Emek Sineması'nın yıkılmasını engellemek amacıyla düzenlenen gösteri sırasında yaşanan arbedede gözaltına alınan 4 kişi, haklarında açılan davada hakim karşısına çıktı.

Polise mukavemet yapmadıklarını ve şiddet göstermediklerini iddia eden sanıklar, amaçlarının tarihi kültüre sahip çıkmak olduğunu söyledi.

7 Nisan 2013 tarihinde İstanbul Film Festivali kutlamaları sırasında, tarihi Emek Sineması'nın kapatılması kararını protesto eden grup ile polis arasında çıkan olaylar sırasında gözaltına alınanlar hakkında açılan davanın ilk duruşması bugün yapıldı.Davada yargılanacak olan 4 sanık hakkında beraat kararı verilmesini isteyen ve aralarında bazı dizi sanatçıları ile yönetmenlerin de bulunduğu yaklaşık 50 kişilik bir grup, Çağlayan'da bulunan İstanbul Adalet Sarayı önünde saat 11.00'de bir araya geldi.

Açtıkları pankartlar ile haklarında dava açılan 4 kişinin serbest bırakılmasını isteyen grup adına dizi oyuncusu Tülin Özen, önceden hazırladıkları yazılı basın açıklamasını okudu. 

Açıklamanın ardından gruptan bazı kişiler, davanın ilk duruşmasına katılmak için adliyeye girdi. İstanbul 31. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen davada haklarında 4 yıla kadar hapis cezası istenen sanıklar Hazar Berk Büyüktunca, Özgür İpek, Mehmet Ferit Aka ve Mehmet Berke Göl ile avukatları hakim karşısına çıktı.

Sanıklar, 2010 yılından bu yana yıkılması gündemde olan tarihi Emek Sinemasının yıkılmasını engellemek amacıyla düzenlenen toplantıya katıldıklarını söylediler. Toplantı ve ve ardından açıklamanın yapılacağı yere doğru düzenlenen yürüyüş sırasında polise direnmediklerini belirten sanıklar, iddia edilenin aksine polise taş ya da sopa da atmadıklarını öne sürdü. Açıklama yapılacak alana doğru yürüdükleri sırada polisin uyarısını dahi duymadıklarını belirten sanıklar, tazyikli su ve gaz ile müdahale eden polisin şiddetine maruz kaldıklarını ileri sürdü.

Sanık Mehmet Aka, Gezi Parkı olayları ile birlikte 5 milyon insanın sokaklara döküldüğünü söyledi. Bu ifade üzerine hakime Hacer Bayraktar, Emek sineması gösterilerinin Gezi Parkı olayları ile bir ilgisi bulunmadığını söyledi. Sanık Aka ise "Milyonlarca insan, üzerlerinde oluşan baskı nedeniyle sokaklara çıktı." dedi. Ancak hakime Bayraktar, bu diyaloğu tutanağa geçirmedi.

Sanık avukatları, polis tarafından gözaltına alınan 4 kişinin, emniyet müdürlüğünde susma haklarını kullandıklarını, soruşturmayı yürüten savcının ise emniyetteki işlemler ile yetinerek şüphelilerin ifadesini almadığını söylediler. Suç unsurlarının oluşmadığını öne süren avukatlar, derhal beraat kararı verilmesi gerektiğini öne sürdüler.

Savukatlarına savunmalarını hazırlamaları için süre verilmesi kararlaştırılan duruşma, 24 Ekim 2013 tarihine ertelendi.

 

CİHAN

KÜLTÜR SANAT Kategorisindeki Diğer Haberler