YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ecdad yadigarlarına 'sıkı takip'
Ecdad yadigarlarına 'sıkı takip'
11 Aralık 2012 11:46
Vakıflar Genel Müdürlüğü bünyesinde 2002 yılında kurulan Kaçakçılıkla Mücadele Bürosu, 750'den fazla çalıntı vakıf eserinin, Türkiye'ye getirilmesini sağladı.

Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün, çalınan vakıf eserlerinin geri kazanılması amacıyla kurduğu büro önleme, arama ve bulma faaliyetleri çerçevesinde faaliyetlerine devam ediyor.

Kaçakçılıkla Mücadele Bürosu'nca taşınabilir vakıf kültür varlığına ayrı ayrı envanter fişi düzenleniyor. Eserlerin çalınması halinde ilgili büro tarafından daha önce hazırlanan envanter fişleri ve İngilizce çevirileri dijital ortama aktarılarak emniyet birimleri, İnterpol, gümrükler, valilikler, müzeler, Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla yurt dışı temsilciliklere ve ilgili medya birimlerine gönderiliyor.

İlgili kuruluşlarla yürütülen ortak çalışma sonrası eserlerin bulunması halinde aramanın durdurulması için gereken uyarılar yapılıyor ve envanter fişleri sayesinde eserlerin hangi vakıf eserine ait olduğu da kanıtlanabiliyor.

Kaçakçılıkla Mücadele Bürosu, çalıntı eserlere ulaşmak için yurt içi ve yurt dışındaki müzayede ve antika pazarlarının web siteleri, müzayede katalogları ve ilgili yayınları da sürekli tarıyor.

Büronun oluşturulması sonrasında kaçırılan birçok tarihi eser, yurt içi ve yurt dışında bulunarak Türkiye'ye geri getirildi. Vakıf eserlerinin envanterlenmesi, muhafazaya alınması ve çalındıklarının duyurulması hırsızlıkların da önemli ölçüde azalmasını sağladı.

2002'den itibaren aralarında Kabe örtüsü, çini, şamdan, minber kapısı ve halıların da bulunduğu 750'den fazla vakıf eseri Türkiye'ye getirildi.

AA
 

KÜLTÜR SANAT Kategorisindeki Diğer Haberler