YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dünyanın en büyük Kuran-ı Kerim’i
Ressam Ziya Buyuk'un tuvale yağlıboya ile yazdığı dünyanın en büyük Kuran-ı Kerim’i, Dolmabahçe Sarayı’nda sergilenmeye başladı.
Dünyanın en büyük Kuran-ı Kerim’i
24 Haziran 2013 / 16:52 Güncelleme: 24 Haziran 2013 / 17:04

Ankara'nın Altındağ Belediyesi'ne bağlı Sanat Sokağı'nda sanat çalışmalarını sürdüren Ressam Ziya Buyuk, dünyanın en büyük Kuran-ı Kerim’ini hazırladı. 3 parça tuval üzerine yağlıboya olarak yazılan Kuran-ı Kerim’in genişliği 5,2 metre, yüksekliği ise 2,2 metre. Dolmabahçe Sarayı Sergi Salonu'nda sergilenmeye başlanan Kuran-ı Kerim boyutları ile yoğun ilgi gördü. Kuran-ı Kerim okumayı bilmediğini belirten Ressam Buyuk, “Sadece alfabeyi ezberim. Ben ressam olarak gördüğüm şeyi birebir nakledebilen bir ustalığım var. Elim de değişik yazılar yazmaya müsait. Kuran-ı Kerim’in fotokopisinden bir satırı kestim önüme koydum. Ona bakarak yazdım. Sonra kontrol edip, kaldırdım. İkinci satırı önüme koyu devam ettim. Dolayısıyla da sıfır hatayla yazmış oldum” dedi.
 
Yapmış olduğu yağlıboya Kuran-ı Kerim’in dünyada bir ilk olduğunu belirten Buyuk, “1,5 yıl yazması sürdü. Kenar süslemesi 2 ay sürdü. Diğer hazırlıklarla birlikte yaklaşık 2 yıl süren bir çalışma oldu. Ankara’da Altındağ Belediyesi’nin Sanat Sokağı’nda yazdım. Genişliği 5,2 m, yüksekliği 2, 20 cm, 3 sayfa tuval üzerine yazıldı” şeklinde konuştu.İHA

KÜLTÜR SANAT Kategorisindeki Diğer Haberler