YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dünyadaki insanların yüzde 50'si aptal!
Dünyadaki insanların yüzde 50'si aptal!
10 Nisan 2013 13:04
İtalyan yazar Umberto Eco, "Ben inanıyorum ki dünyada insanların çoğu aptaldır" dedi.

İtalyan yazar Umberto Eco, "Ben inanıyorum ki dünyada insanların çoğu aptaldır. Bu çok önemli bir his. Ölmeye hazır olabilmek için, ölüm anında eğer ikna olduysam insanların hepsi aptaldır; o zaman ölebilirim. Adım adım her gün kendi inancınızda bu şekilde düşünebilirsiniz. Ancak yaşamın şu noktasında sadece yüzde 50'sinin aptal olduğunu düşünüyorum." dedi.

Dünyaca ünlü iki yazar Boğaziçi Üniversitesi'nde buluştu. İtalyan yazar Umberto Eco ve Nobel ödüllü Orhan Pamuk, Boğaziçi Üniversitesi'nin 150. Yıl kutlamaları kapsamında Güney Kampüs'teki Albert Long Hall'de "Gerçekler, Kurgu ve Tarih Üzerine Bir Söyleşi" başlıklı konuşmada bir araya geldi. Söyleşinin moderatörlüğünü Bologna Üniversitesi Öğretim Üyesi Patrizia Violi yaptı. Yaklaşık bir buçuk saat süren söyleşiye Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Gülay Barbarosoğlu, akademisyenler, öğrenciler, yayın ve edebiyat dünyasından çok sayıda konuk dinleyici olarak katıldı.

Söyleşide söz alan Umberto Eco, "Ben inanıyorum ki dünyada insanların çoğu aptaldır. Bu çok önemli bir his. Ölmeye hazır olabilmek için, ölüm anında eğer ikna olduysam insanların hepsi aptaldır; o zaman ölebilirim. Adım adım her gün kendi inancınızda bu şekilde düşünebilirsiniz. Ancak yaşamın şu noktasında sadece yüzde 50'sinin aptal olduğunu düşünüyorum. İki tür aptal vardır. Bir tanesi estetik ve entelektüel olarak aptaldırlar, onlar öyle inanırlar ki ikinci katmadan okuyabilirler. Ağlayan insanları anlamıyorlar, bunlar aptal diyorlar. Bir kitabı estetik olarak okuduğunuz zaman aynı zamanda katılmanız lazım birinci katmana, duygulara... Bir arkadaşım 'bir sinema filminde hangi bayrağı görürsem hangi ülkenin olursa olsun ağlıyorum' diyordu. Birçok arkadaşlarım kötü bir entelektüel olarak sonunda ağlıyorlardı. Yüksek katmandaki sadece estetik düzeyi, düşük seviyedeki aptallar da sadece bildiklerini, suçlunun kim olduğunu bilirlerse kitabı kapatıyorlar ya da 'Ben de aptal olmak için roman okuyorum', evet, buna ihtiyacımız var bazı durumlarda ancak yeterli derecede akıllıyız." dedi.

Eco'nun bu sözleri salonda gülüşmelere neden oldu.

'Masumiyet Müzesi' kitabındaki Kemal karakterinden söz ederken yazarla karakterin özdeşleşmesi konusuna değinen Pamuk da, "Okurların sizin Kemal olduğuna inanmasını istiyorsunuz, aslında bu bir anlamda kendinizi eleştirmenlere karşı korumak için kullandığınız bir hile de olabilir." yorumunu yaptı.

 

CİHAN

13:02
 // AHMAKLIK FESADI DOĞURUR
"Allah (cc), meleklere:
"Şüphesiz ki ben, yeryüzünde bir halîfe (insan) yaratıcıyım." dediği zaman melekler:
"Ey Rabbimiz, bu halîfe ne olacak?" diye sordular. Allah (cc) da:
"Onun bir nesli olacak. Onlar yeryüzünde fesat çıkaracak,birbirlerine haset edecek ve birbirlerini öldürecekler." buyurdu. Bunun üzerine melekler:
"Ey Rabbimiz orada fesat çıkarıp kanlar dökecek kimseler mi yaratacaksın?" dediler."...
10 Nisan 2013 13:02
12:40
 // DOKUZUNCU KÖY
De get la! Seni kovirem....
10 Nisan 2013 12:40
KÜLTÜR SANAT Kategorisindeki Diğer Haberler