YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dünya devleri Bodrum'da
Dünya devleri Bodrum'da
03 Ağustos 2014 16:50
D-Marin Turgutreis Uluslararası Klasik Müzik Festivali, ikinci gecesinde Türkiye'nin 3 Tenor'unu ağırladı.

Kurucu destekçiliğini Doğuş Grubu’nun, Sanat Yönetmenliğini Yücel Canyaran’ın üstlendiği D-Marin Turgutreis Uluslararası Klasik Müzik Festivali, 31 Temmuz/ 1-2-3 Ağustos 2014 tarihlerinde Bodrum’da gerçekleştiriliyor.10. yılında dünyaca ünlü sanatçıların katılımıyla ve zengin repertuvarıyla klasik müzikseverlere seslenen festivalin ilk gecesinde, Şef Naci Özgüç yönetimindeki dünyanın en köklü orkestralarından Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO), dünyaca ünlü piyanist ve besteci Fazıl Say’a eşlik etti.

Festivalin ikinci gecesinde Prof. Rengim Gökmen yönetimindeki Türkiye’nin ilk ve tek ulusal çocuk senfoni orkestrası olan Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası (DÇSO) ileCSO üyelerinden oluşan karma orkestra; DÇSO’nun genç solistleri ile “3 Tenor” olarak tanınan ünlü tenorlar Şenol Talınlı, Ayhan Uştuk ve Aykut Çınar’a eşlik etti. Konseri yaklaşık 3000’i aşkın kişi izledi.

Klasik müziğin gelişimine katkıda bulunmak ve Türkiye’nin en önemli turizm merkezlerinden Bodrum’da sanatseverleri klasik müziğin evrensel değerleri çerçevesinde bir araya getirmek amacıyla düzenlenen D-Marin Turgutreis Uluslararası Klasik Müzik Festivali, bu yıl 31 Temmuz / 1-2-3 Ağustos tarihlerinde, dünyaca ünlü sanatçıların katılımıyla gerçekleşiyor. 2009 yılında Avrupa Festivaller Birliği’ne (EFA) kabul edilen, sanat yönetmenliğini Yücel Canyaran’ın üstlendiği D-Marin Turgutreis Uluslararası Klasik Müzik Festivali, onuncu yılını kutladığı bu yıl ikinci gecesinde yaklaşık 3000 müziksevere ulaştı.

Festival, bu yıl da müzikseverler için oldukça keyifli ve uzun bir soluklu bir program sunuyor…

Bu yıl da gün batımı ve gece konserleriyle klasik müzik tutkunlarını bir araya getiren festivalin açılış konserinde dünyaca ünlü piyanist ve besteci Fazıl Say sahne aldı. Say’ın mitolojideki Yunus Balığı ile Hermias Efsanesi’nden esinlenerek bestelediği ‘Hermias-Yunus Sırtındaki Çocuk’ eserinin dünya prömiyeri D-Marin Turgutreis Uluslararası Klasik Müzik Festivali’nde gerçekleşti. Fazıl Say’ın bu hüzünlü efsaneden etkilenerek bestelediği yeni eseri ‘Hermias-Yunus Sırtındaki Çocuk’, 31 Temmuz Perşembe akşamı ilk kez klasik müzikseverlerle buluştu. Doğuş Grubu’nun onuncu yılına özel olarak Fazıl Say tarafından bestelenen eser, 6.000 kişi tarafından izlendi ve büyük beğeni topladı.

Türkiye’nin İlk Ulusal Çocuk Senfoni Orkestrası, Dünyanın En Köklü Senfoni Orkestralarından Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Sanatçıları ile Sahnedeydi…
Festivalin 2. gecesinde dünyanın en köklü orkestralarından biri olan CSO, Türkiye’nin ilk v tek ulusal çocuk senfoni orkestrası olan Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası (DÇSO) ile sahne aldı. Prof. Rengim Gökmen yönetimindeki orkestra, konserin ilk yarısında DÇSO solistleri ile sahne alırken, konserin ikinci yarısında ise Türkiye’nin “3 Tenor”u olarak anılan Aykut Çınar, Ayhan Uştuk ve Şenol Talınlı’ya eşlik etti.

Bodrum’da Dünya Devleri Sahne Almaya Devam Edecek

2 Ağustos Cumartesi akşamı dünyaca ünlü sıra dışı keman sanatçısı Vanessa-Mae’yi ağırlayacak olan festival, 3 Ağustos Pazar akşamı kapanışı ise Moskova Senfoni Orkestrası’yla sahne alacak olan Arjantinli tenor Jose Cura ve Mısırlı soprano Fatma Said ile yapacak.

Gün Batımı Resitalleriyle Güne Müzikle Veda…

Dünyada, bir marinada gerçekleştirilen ilk ve tek klasik müzik festivali olma özelliğine sahip olan D-Marin Turgutreis Uluslararası Klasik Müzik Festivali, bu yıl da gün batımı resitalleri ve gece konserleri olmak üzere toplamda yedi konserle sanatseverleri ağırlayacak. Ücretsiz sunulan gün batımı resitalleri festivalin üçüncü ve son günlerinde, 19.00’da, marina içindeki amfi-tiyatroda sahnelenecek.

Festivalin ilk gün batımı konseri 1 Ağustos Cuma akşamı gerçekleşti ve resitalde flüt sanatçısı Bülent Evcil ile arp sanatçısı Çağatay Akyol sahne aldı.

Konser öncesi “Gün Batımı Sahnesi”nde Müzikolog Ersin Antep ile, aynı zaman Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası Psikolojik Danışmanlığını da üstlenen Dr. Erdal Atabek arasında gerçekleştirilen söyleşide müziğin insan üzerindeki etkileri ele alındı.

2 Ağustos Cumartesi günü gerçekleşecek 2. gün batımı resitalinde, Chopin Prelüdler ve George Sand'in eserlerini Meltem Cumbul'un sesi ve piyanoda Şevki Karayel’in yorumuyla müzikseverlerle buluşturacak olan ‘George Sand and Chopin Prelüdler’ projesi yer alacak.
3 Ağustos Pazar günü ‘Leyla Gencer Anısına’ gerçekleşecek son gün batımı resitalinde soprano Eylem Demirhan Duru, ünlü piyanist Demet Eytemiz’le sahne alacak.

D-Marin Turgutreis Uluslararası Klasik Müzik Festivali Hakkında

D-Marin Turgutreis Uluslararası Klasik Müzik Festivali, klasik müziğin, ülkemizdeki gelişimi, daha çok dinleyiciye ulaşması, Türk sanatçılarının dünya çapında çalışmalara imza atmasına katkı sağlamak amacıyla 2005 yılından bu yana, Doğuş Grubu kurucu destekçiliği ile D-Marin Turgutreis'te düzenlenmektedir.

Etkinlik, bir marinada düzenlenen ilk ve tek festival olma özelliği taşımaktadır. Dört gün süresince; gün batımı ve gece konserleri ile yedi konser sunan festival, ülkemizde sadece klasik müziğe yer veren ayrıcalıklı yerini korumaktadır.

Düzenlendiği ilk yıl 7 bin, ikinci yıl 12 bin, üçüncü yıl 13 bin 500, dördüncü yıl 14 bin 100, dinleyiciye ulaşan Festival, beşinci yılında Avrupa Festivaller Birliği'ne (EFA) kabul edilmiştir. Beşinci yılında Festival'i yaklaşık 15 bin seyirci izlemiştir. Festival'in altıncı yılında 17 bin 250 kişilik katılım ile Festival'e olan ilgi artarak devam etmekte olup; yedinci yılında katılım 17 bin 500 kişiye, sekizinci yılında ise 20.500 kişiye ulaşmıştır. Geçtiğimiz yıl 9’uncusu düzenlenen festival 21 bin kişiye ulaşmıştır.

Andante Dergisi tarafından düzenlenmekte olan 2012 Donizetti Klasik Müzik Ödülleri kapsamında "Yılın Klasik Müzik Etkinliği Ödülü" ne layık bulunan festival, aynı yıl Skalite Ödülleri’nde D-Marin Turgutreis’e Bölge Özel Ödülü’nü kazandırmıştır.

Festival’in bilet satış gelirlerinin tamamı bu yıl da Tohum Otizm Vakfı ve Bodrum Sağlık Vakfı’na otizmli çocuklar ile ailelerine yönelik çeşitli projelerde kullanılmak üzere bağışlanacak.

Festival'in önümüzdeki yıllarda da artan bir ilgiyle takip edilmesi, bu yolla ülkemizde klasik müziğin geniş kitlelere dinletilebilmesi, yabancı sanatçı ve orkestraların Türk izleyicilerle daha fazla buluşması hedeflenmektedir.

 

DHA

KÜLTÜR SANAT Kategorisindeki Diğer Haberler