YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dökmen de tabelalardan dertli
Türkçedeki kirlenme Türkçeye duyarlı herkesin canını sıkıyor. Özellikle işyeri tabelalarndaki yabancı isimler ya da yabancı kelimelere uyarlanmış Tükçe kelimeler hergeçen gün artıyor. Bu kirlilği dikkat eçeken isimlerden biri de ünlü Psikolog-yazar Üstün
Dökmen de tabelalardan dertli
29 Eylül 2010 / 17:42 Güncelleme: 29 Eylül 2010 / 17:43

Ankara Üniversitesi öğretim üyesi Psikolog-Yazar Prof. Dr. Üstün Dökmen, ''Giderek iş yeri tabelalarında Türkçe yazmamaya başladı. Böyle devam ederse, Türkçe, 3 sene sonra ölü diller arasına girer'' dedi.

Dökmen, Atatürk Üniversitesi'nin (AÜ) davetlisi olarak geldiği Erzurum'da, ''Sokakta, Hanede, Dershanede Bar Tutmak'' konulu konferans verdi.

Türkçe'nin toplum içinde kullanılması yönünde bir takım sorunların yer aldığını belirten Dökmen, özellikle iş yeri tabelalarında yabancı kelimelerin kullanıldığını söyledi.

Türkiye'de son günlerde Türkçe'nin yabancılaştırıldığını savunan Dökmen, ''Giderek iş yeri tabelalarında Türkçe yazmamaya başladı. Mesela iş yerinde bir tabelada 'simitçi' değil de, 'Simit Center' yazıyor. Senin Center ile ne alakan var? Senin susamlar Londra'dan mı geliyor? Ankara'da bir mağaza vardı yıllar önce, 'ABC Store' diye. Görünce düşündüm, belkide zinciri olan bir yerdir. Meğersem üç ortaklar, adlarının baş harflerini koymuşlar. Böyle devam ederse Türkçe, 3 sene sonra ölü diller arasına girer.''  AA

 

KÜLTÜR SANAT Kategorisindeki Diğer Haberler