YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dizilere milyon dolarlık destek
Dizilere milyon dolarlık destek
07 Nisan 2011 08:18
Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, film sektörünü de destek kapsamına alındığını söyledi. Çağlayan desteğin 100 milyon dolar civarında olacağını kaydetti.

Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, hizmet sektörüne 5 yılda verilecek devlet desteğinin 100 milyon dolar civarında olacağını belirtti.

Bakan Çağlayan, ‘Pazar Araştırması ve Pazara Giriş Desteği Hakkında Tebliğ’ ile ihracatçılara getirilen yeni desteklere dönük basın toplantısı düzenledi. Son yıllarda yıldızı parlayan film sektörünü de destek kapsamına aldıklarını dile getiren Çağlayan, şunları kaydetti: “Türk dizilerinin prodüksiyon değeri yükselmiş, Asya ve Doğu Avrupa artık Amerika ya da Brezilya dizileri yerine Türk dizilerini almaya başlamıştır. Dizi film ihracatı 2005 yılından sonra hızlı bir yükseliş göstermiştir. 2010 itibariyle 39 ülkeye 65 yerli yapım dizi ihraç edilerek yaklaşık 60 milyon dolar gelir elde edilmiş ve Türk filmleri yurt dışında 300 milyon seyirci kitlesine ulaşmıştır.”

10 milyar $ bekleniyor

Türkiye’nin tanıtımı ve turizmin artırılmasında filmlerin ve dizilerin rolünü göz ardı etmemek gerektiğini belirten Çağlayan “Şehirlerimiz diziler vasıtasıyla Asya ve Doğu Avrupa başta olmak üzere geniş bir coğrafyada adeta bir marka haline geliyor, kültürümüz filmlerimizle oldukça geniş bir kitleye ulaşıyor. Ayrıca, bu filmlerimiz, ürünlerimiz ve markaların tanıtımına da hizmet etmekte, gelen turist sayısının artmasına da katkı sağlıyor.” Önümüzdeki 5 yılda sağlık sektöründeki ihracat hedefini 5 milyar dolar olarak tespit ettiklerini kaydeden Çağlayan, eğitim sektöründe 2 milyar doları yakalamamak için hiçbir sebep bulunmadığını, her türlü alt yapının mevcut olduğunu kaydetti. Bakan Çağlayan, yazılım sektöründe 500 milyon dolar, dizi film ve film sektöründe 500 milyon dolar düzeyinde bir ihracat hedefinin bulunduğunu söyledi. 5 yılda verilecek devlet desteğinin 100 milyon dolar civarında olacağını ifade eden Çağlayan, bunun karşılığında yaklaşık 8-9 milyar dolar hatta 10 milyar dolara yakın bir döviz geliri elde edileceğini söyledi. “Bu da Türkiye’nin özellikle hizmetler sektöründe artan gücünü gösteriyor” diyen Çağlayan, 2023 yılında dünya pastasından bugün alınan yüzde 1’lik payı, yüzde 2’lere çıkarmayı hedeflediklerini ifade etti.

AA

KÜLTÜR SANAT Kategorisindeki Diğer Haberler