YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Diyarbakırlılar mest oldu
Diyarbakırlılar mest oldu
27 Mart 2010 23:56
'Kemanı Ağlatan Adam'dan Diyarbakır'da muhteşem konser

Kemanı Ağlatan Adam olarak adlandırılan ünlü keman ustası Farid Farjad tarafından Dicle Üniversitesinde verilen konsere büyük bir ilgi gösterilirken, konser öncesi tansiyonu yükselen Farjad'ın eşi Mitra Takovali Farjad hastaneye kaldırıldı.  
 

Kemanı Ağlatan Adam olarak adlandırılan İran'lı ünlü keman ustası Farid Farjad tarafından Dicle Üniversitesinde muhteşem bir konser verildi. Konsere GAP'tan Sorumlu Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz ve eşi Tülay Yılmaz'ın yanı sıra Diyarbakır Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Mardin Metropoliti Saliba Özmen, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Galip Ensarioğlu ve çok sayıda vatandaş izledi.

Konserde sahneye çıkarak flüt çalması beklenen Farid Farjan'ın eşi Mitra Takovali Farjad'ın tansiyonunun yükselmesi nedeniyle hastaneye kaldırıldı. Mitra Takovali Farjad'ın durumunun iyi olduğu öğrenilirken Farid Farjad ise kemanı ile adeta Diyarbakır'lıları büyüledi. Konser sonrası bir konuşma yapan Farid Farjad Diyarbakır'da kendini vatanında hissettiğini belirterek "Hepiniz hoş geldiniz. Konser öncesi eşimin tansiyonu çıktı ve rahatsızlandı, yoksa oda burada sizlere flüt çalacaktı. Sizlerin huzuruna çıkamadığı için çok üzgün olduğunu söylememi istedi. Benim içinde önemli olan sizlersiniz. Biz sizler için buraya geldik bu güzel kentinize. Ben bu kenti çok beğendim gelmeyenlere tavsiye edeceğim gelip görsünler diye. Ne yazakki ben 30 senedir Amerika'da yaşıyorum ve ülkeme gidemiyorum. Burada kendimi İran'da kendi ülkemde hissettim. Ülkenize ayak bastığım zaman kendimi kendi ülkemde hissettim. Bana ilgi gösterdiniz sevgi gösterdiniz, hepinize teşekkür ediyorum" dedi. 
 

GAP'tan sorumulu Devlet Bakanı Cevdet yılmaz'ın eşi Tülay yılmaz'da konseri çok beğendiğini belirterek "Çok beğendim, ruhu okşadı adeta ellerine sağlık. Duygusal olarak ruhumu okşadı, çok güzel çaldığı için beni sanki bir yerlere götürdü" dedi. 
 

Konsere katılan Mardin Metropoliti Saliba Özmen ise, "Gerçekten çok güzeldi. Bizim için, ülkemiz için çok önemli bir olaydı, hepimizin ruhunu okşadı ve mest etti. Bütün ortadoğunun ruhunu anlatıyor. Müziğimizle çeşitli dillerimizle bu ülkelerin ve ortadoğunun insanlarıyız. O müzik hepimizi bir yerde buluşturuyor, onu ben kendi ruhumda hissettim" dedi. İHA

KÜLTÜR SANAT Kategorisindeki Diğer Haberler