YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
''Devlet 301 ile sanatçıyı cezalandırıyor'' DEDİ
''Devlet 301 ile sanatçıyı cezalandırıyor'' DEDİ
''Devlet 301 ile sanatçıyı cezalandırıyor'' DEDİ
14 Ekim 2008 / 21:09 Güncelleme: 14 Ekim 2008 / 00:00

Dünyanın en önemli fuarlarından biri olan Frankfurt Kitap fuarının açılışında konuşan Orhan Pamuk Türkiye'yi şikayet etti. "Devlet 301 ile sanatçıyı cezalandırıyor" dedi. Pamuk'un konuşmasını Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de dinledi.


301. MADDEDEN ŞİKAYET ETTİ


Türkiye'nin onur konuğu olduğu 2008 Frankfurt Kitap Fuarı'nda konuşan Orhan Pamuk son yüzyılda kitapları yasaklamanın, yakmanın, yazarları öldürüp hapse atmanın, onları vatan haini ilan edip sürgüne yollamak ve basında da hep bir ağızdan yazarları aşağılamanın Türk kültürünü zenginleştirmediği, tam tersine fakirleştirdiğini söyledi. Pamuk, "Devletin yazar ve kitap cezalandırma alışkanlığı hala devam ediyor: Benim gibi pek çok yazarı susturmak, sindirmek için kullanılan Türk Ceza Kanunu'nun 301 numaralı maddesi yüzünden, yüzlerce yazar ve gazeteci, şu anda mahkemelerde yargılanıyor, mahkum oluyor" dedi.


YOUTUBE VE YÜZLERCE SİTE KAPALI


YouTube'un kapalı olmasından şikayet eden Pamuk sözlerini söyle sürdürdü:


"Son kitabımı yazarken eski türk filmlerini ve müziklerini dinlemem gerekti. Bunları Youtube'dan kolaylıkla buldum, dinledim. Ama şimdi dinlemek istesem, yapamam. Çünkü YouTube ile birlikte yüzlerce yerli ve uluslararası İnternet sitesine girmek, siyasi nedenlerle Türkiye'de yaşayanlara yasak. Siyasi iktidar sahipleri tüm bu baskılardan memnun olabilirler; ama biz yazarlar, yayıncılar, sanatçılar, Türkiye'nin kültürünü yaratan ve onu izleyen herkes, kültürümüzün, edebiyatımızın Dünyaca tanınmasından bu baskıları anlamıyoruz"


ABDULLAH GÜL DE DİNLEYİCİ


Orhan Pamuk bu konuşmayı yaparken Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Frank-Walter Steinmeier ile birlikte Abdullah Gül de dinleyiciler arasındaydı.


GÜL: SİZLE GURUR DUYUYORUZ


Pamuk'un ardından konuşmak için kürsüye çıkan Abdullah Gül Türkiye'nin AB standartlarını uygulamaya çalıştığını ancak yine de eksikler olduğunu söyledi. Orhan Pamuk'un önceki sene Nobel ödülünü alması Türkiye edebiyatının kabulü anlamına geldiğini de sözlerine ekledi.


Sözlerinin ardından direk Orhan Pamuk'a seslenen Abdullah Gül "Biz sizden onur duyuyoruz. Siz sadece Nobel aldığınız için değil, Türkçe yazdığınız için ve bunu tüm dünyaya duyurduğunuz için gurur duyuyoruz.

KÜLTÜR SANAT Kategorisindeki Diğer Haberler