YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dalgıçlar batığa indi
Hitler'in batırılan denizaltısında belgesel çekilecek
Dalgıçlar batığa indi
26 Aralık 2009 / 21:44 Güncelleme: 26 Aralık 2009 / 21:44

Sakarya'nın Karasu ilçesi liman mendireğinin yakınlarında bulanan ve 2. Dünya savaşında batırılan Alman denizaltısında belgesel çekim yapmak isteyen dalgıç ekibi inceleme yaptı.


 
Alman lider Adolf Hitler'in Rus gemilerine saldırmak üzere Tuna Nehri aracılığıyla Karadeniz'e indirdiği 6 denizaltıdan biri olan; ancak Rusların eline geçeceği korkusuyla Alman askerleri tarafından batırılan denizaltı belgesele konu olacak.
 Batan denizaltıyı inceleyen eğitmen dalgıç Volkan Demircioğlu ve ekibi denizin 22 metre altında denizin biraz bulanık olması sebebiyle incelemeyi güçlükle yaptıklarını söyledi.
 

İlerleyen günlerde tekrar dalıp belgesel niteliğinde çekimler yapacaklarını belirten Demircioğlu, "Karasu açıklarında batan Hitler'in denizaltısı burada olduğu da pek bilinmiyordu. Sahilden 2 kilometre uzaklıkta olan denizaltında araştırmaları sürdüreceğiz." dedi.
 

Karasu Belediye Başkanı Mehmet İspiroğlu da, 2. Dünya Savaşı'nda batan Alman denizaltısının belgesel çekimi yapılmasının ilçenin tanıtımı için önemli olduğunu söyledi. İspiroğlu, "Karasu ilçesi için ve bizim için büyük bir fırsat. Dalgıçları davet ederek dalmalarını sağlayacağız." dedi.

 ALMANLAR, DENİZALTILARINI KENDİLERİ BATIRDI
Türkiye, savaşta tarafsız olduğu için Nazi denizaltılarının İstanbul Boğazı'nı kullanması söz konusu değildi. Bunun üzerine denizaltılar, Almanya'nın kuzeyindeki liman şehri Kiel'de parçalara ayrılarak kanal yoluyla Elbe Nehri'ne indirildi. Denizaltılar, bu nehrin kaynağı olan güneydeki Dresden'e getirildi.
 

Burada parçalar halinde kamyonlara yüklenip karayoluyla Ingolstadt şehrine götürülüp Tuna Nehri'ne indirildi ve Romanya'nın Köstence şehrine ulaştırıldı. Köstence'de yeniden monte edilen ve Karadeniz'e açılan 6 denizaltı, 2 yıl boyunca onlarca Sovyet gemisi batırdı.
 

Bu arada, filonun 3 denizaltısı da Ruslar tarafından batırıldı. Ancak Romanya, 1944 Ağustos'unda taraf değiştirip Almanya'ya savaş ilan edince Karadeniz'de denizaltılar mahsur kaldı. Hitler, denizaltıların açık denizde batırılması emrini verdi. Karadeniz'de 3 Alman denizaltısı batırıldı.
 

KÜLTÜR SANAT Kategorisindeki Diğer Haberler