YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cüneyt Gökçer'i kaybettik
Cüneyt Gökçer'i kaybettik
24 Aralık 2009 00:05
Devlet Tiyatroları genel müdürlüğü, Ankara Devlet Konservatuarı müdürlüğü gibi görevlerde bulunan Türk tiyatrosunun kilometre taşlarından Cüneyt Gökçer yaşama veda etti.

Türk tiyatrosunun duayenlerinden eski Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Cüneyt Gökçer tedavi gördüğü hastanede solum yetmezliğinden hayata veda etti.

Kanalahaber'in edindiği bilgiye göre bir süredir tedavi gören Cüneyt Gökçer dün akşam hayata veda etti. Bugün Kanal a'da Esra Harmanda'nın sunduğu Hadi Konuşalım adlı programa katılacak olan Cüneyt Gökçer'in eşi ünlü tiyatrocu Ayten Gökçer acı haberin ardından İstanbul'dan Ankaraya döndü.

Gökçer'in cenazesi 25 Aralık Cuma günü Ankara'da düzenlenecek törenin ardından 26 Aralık Cumartesi günü İstanbul'da toprağa verilecek.

CÜNEYT GÖKÇER KİMDİR?

1920 Malatya doğumludur. 1942'de Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü'nden mezun oldu. Sanat yaşamına öğrencilik yıllarında atıldı. Mediha Gökçer ile evlenip ayrıldıktan sonra tiyatro sanatçısı Ayten Gökçer ile evlendi.

Devlet Tiyatrosu'nda uzun yıllar hem oyuncu, hem de yönetmen olarak görev aldı. 1951 yılında "Vatan ve Namık Kemal" filmiyle sinema oyunculuğuna başladı. 1981'de TV için çekilen "4. Murat" adlı dizide rol aldı. "Kral Oidipus", "Onikinci Gece", "IV Henry", "Damdaki Kemancı", "Bağdat Hatun", "Kral Lear" gibi oyunlarda başrol oynadı. Sinemada rol aldığı filmler arasında "Vatan ve Namık Kemal", "Barbaros Hayreddin", "Lale Devri", "Kara Davut", "Kaldırım Çiçeği", "Nilgün", "Büyük Sır, "Damdaki Kemancı", "Mevlana", "Yedi Evlat İki Damat" vardır.
 

üzüntü...
 // melisçelebi
toprağı bol olsun. çok üzücü...
23 Aralık 2009 23:28
KÜLTÜR SANAT Kategorisindeki Diğer Haberler