YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cumhurbaşkanı Ören Yeri gezdi
Cumhurbaşkanı Ören Yeri gezdi
27 Mart 2010 20:31
Cumhurbaşkanı Gül: Agora'nın altına girmeyen değerini anlayamaz

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, eşi Hayrunnisa Gül ile birlikte İzmir'in Konak ilçesindeki tarihi Agora Ören Yeri'ni gezdi.
 

Cumhurbaşkanı Gül, Agora'nın altına girmeyenin değerini anlayamayacağını söyledi. Eskiden bu semtte bir akrabasının olduğunu ve konağına geldiğini belirten Gül, "Çocukken oraya gelirdik. Burayı hep yukarıdaki gördüklerimizle bilirdim. Şimdi yerin altına girince, esas medeniyetin, o zaman yapılan şeylerin yerin altında kaldığını gördüm. Doğrusu bundan çok etkilendim." diye konuştu.
 

Gül, Kültür Bakanlığı'nın, İzmir Valiliği'nin, Ticaret Odası'nın, Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nın el ele verip kısa sürede çevresinin temizleneceğini umduğunu ifade etti.
 

Büyükşehir Belediyesi'nin Agora'nın çevresini istimlak ettiğini hatırlatan Gül, Agora'nın çok iyi bir müze olması gerektiğini ve yerin altının ortaya çıkartılması gerektiğini vurguladı.
 

"Yerin altına gitmeyen, açıkçası burayı değerlendiremez ve hayal edemez." diyen Gül, programında Agora Ören Yeri'nin gezilmesini görünce, "Buraları biliyorum acaba gitmemize gerek var mı?" diye kendi kendine sorduğunu anlattı. Sonra programa konulunca "gidelim" dediğini söyleyen Gül, "İyi ki de gelmişim. Buralarının böyle bir alıntının olduğunu doğrusu hiç bilmiyordum." dedi.
 

Tanıtımı için Agora'da bulunduğunu da kaydeden Cumhurbaşkanı Gül, İzmir'in zenginlikleri çok olan bir il olduğunu aktardı. Agora'nın İstanbul'daki Yerebatan Sarayı'ndan daha büyük olduğunun altını çizen Gül, daha kazılmayan yerlerin olduğunu hatırlattı.
 

Cumhurbaşkanı Gül, kazılmayan yerlerin ortaya çıkartılmasının, kentsel dönüşümle çevresinin temizlenmesinin ve Kadife Kale ile birleşmesinin çok yıllar almayacağı kanaatinde olduğunu sözlerine ekledi. CHA

KÜLTÜR SANAT Kategorisindeki Diğer Haberler