YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CRR Senfoni Orkestrası'ndan Osmanlı Müziği
CRR Senfoni Orkestrası'ndan Osmanlı Müziği
04 Aralık 2015 00:29
Cemal Reşit Rey (CRR) Senfoni Orkestrası, Osmanlı dönemine ait eserler ve müzik formlarından ilham alan çağdaş Türk bestecilerinin eserlerinden oluşan bir konser verdi.

Cemal Reşit Rey Konser Salonu'ndaki program öncesi AA muhabirine açıklamada bulunan CRR Genel Sanat Yönetmeni Ozan Binici, orkestranın "Geleneksel Osmanlı Müziğinin Cumhuriyet Dönemi Türk Bestecileri Üzerindeki Etkisi" başlıklı bir konser gerçekleştirdiğini dile getirdi.

Orkestranın sadece Türk bestecilerin eserlerinden oluşan seriler oluşturduğunu aktaran Bilici, "Bu konser de o serinin bir parçası. Besteciler Yalçın Tura ve Muammer Sun varlıklarıyla bizi onurlandırdı. Yalçın Tura'nın eserinin ilk seslendirilmesi, bu akşam burada gerçekleşecek. Herkese keyifli bir akşam diliyorum" ifadesini kullandı.

CRR Senfoni Orkestrası Şefi Rengim Gökmen de orkestranın Türkiye'de bir besteci ismi taşıyan tek senfoni orkestrası olduğunu belirterek, "Yaklaşık 1 yıl önce aldığımız bir kararla, 'bu orkestra yalnızca Türk bestecilerin eserlerini seslendirsin' dedik. Bu salonun özellikle Türk bestecilerin eserlerine yer vermesini, genç besteciler için bir laboratuvar orkestrası olmasını diledik. Bu bakımdan, geçen yıldan beri bestecilerimize adanmış geceler tertip etmeye başladık. CRR Senfoni Orkestrası Türk bestecilerine daha da fazla yer verecektir" şeklinde konuştu.

Orkestra konserde, Yalçın Tura'nın "Peşrev", Hasan Ferit Alnar'ın "Kanun Konçertosu", Necil Kazım Akses'in "Bir Divandan Gazel", Evrim Demirel'in "Fasıl No 1", Muammer Sun'un "Yurt Renkleri" ile Ulvi Cemal Erkin'in "Köçekçe" eserlerini yorumladı.

Konser öncesi, "Geleneksel Osmanlı Müziği'nin Cumhuriyet Dönemi Türk Bestecileri Üzerindeki Etkisi" konulu bir söyleşi yapıldı.

AA

KÜLTÜR SANAT Kategorisindeki Diğer Haberler