YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çocuklar yaz tatilinde çizgi filme doyacak
Çocuklar yaz tatilinde çizgi filme doyacak
13 Haziran 2013 11:46
Bu hafta okulların kapanmasıyla beyaz perdede çocuklar için hazırlanmış yapımlar da vizyonda ağırlık kazanacak. Yaklaşık 3 aylık tatil döneminde, çocuk izleyicilere yönelik 8 çizgi film gösterime girecek.

Beyaz perdede çocuklara yönelik yapımlara, önceki yıllara göre normal sezon içerisinde daha sık rastlansa da bu tür yapımların gişe başarısı tatil dönemlerinin önemi devam ediyor. İlk ve orta dereceli okulların bu hafta yaz tatiline girmesiyle sinema salonlarında çocuk izleyicilere yönelik yapımların da ağırlığı artacak.

Beyaz perdede, yaz tatilinin ilk yeni yapımı 21 Haziran'da vizyona girecek ABD yapımı "Sevimli Canavarlar Üniversitesi" olacak.

Dan Scanlon'un yönetmenliğini yaptığı animasyon, daha önce vizyona giren "Sevimli Canavarlar" filminin devamı niteliğinde. "Mike" ve "Sully" adındaki iki sevimli canavarın, geçmişine dönüş yapılan filmde, ikilinin "canavar olmayı öğrendikleri" üniversite günlerine dönerek, maceralarının çıkış noktası aynı çılgınlıkta konu ediliyor.

Jules Verne karakterlerinin öyküsü

Tatil döneminin ikinci animasyonu ise 28 Haziran'da vizyona girecek Peru yapımı "Minik Kahramanlar Macera Peşinde" olacak.

Eduardo Schuldt imzasını taşıyan ve üç boyutlu olarak hazırlanan filmde, 4 çocuk kahramanın yanı sıra ünlü Fransız bilim kurgu yazarı Jules Verne'in yarattığı karakterlerin öyküsü anlatılıyor.

Fransa'yı sallayan olayların olduğu bir dönemde Jules Verne'in yarattığı bütün karakterlerin yaşadığı ancak kimsenin bunun farkında olmadığı üzerine kurgulanmış filmde, Fransa durulduktan sonra ülkenin yeni başkanı ve kültür bakanı, yazarın kitaplarını düzenleyerek bir kitap yapmak isterler ancak tüm karakterler ve öyküler birbirlerine karışır. Bu durumu değiştirebilecek olanlar ise sadece yetenekli 4 çocuktur. Filmin kahramanı bu grup, zamanda geriye gider ve yazarın kitaplarındaki karakterleri teker teker yerlerine koyarlar.

Ödül adayı film

Animasyon türündeki filmlerin yarıştığı Annie Ödülleri'nde 2 kategoride aday gösterilen "Kuşlar Şehri" de 5 Temmuz haftasında izleyicilerle buluşacak.

Wayne Thornley'in yönetmenliğini üstlendiği 3 boyutlu animsayon film, "Zambezia" adlı bir kuş şehrinde ve bu şehrin kraliçesi Victoria Falls döneminde geçiyor.

Animasyon filmin kahramanı, saf ve derin bir ruha sahip genç şahin "Kai", aşırı korumacı bir karaktere sahip olan babası "Tendai"nin gözetimi altında yaşamakta ve hayatı onun izin verdiği alan içerisinde yaşamaktadır.

Animasyonda, "Kai"nin, gerçek hayatı tanımak ve özgür olabilmek hayaliyle katıldığı bir kuş sürüsüyle birlikte atıldığı macera konu edilmektedir. "Kai" hayallerini gerçeğe dönüştürdüğü bu macerada, geçmişiyle ve kökleriyle yüzleşecek ve dahil olduğu sürüyle birlikte şehri için savaşacaktır.

Kahraman astronotun hikayesi

Çocuk izleyiciler, 12 Temmuz haftasında ise yönetmen Callan Brunker'in ilk filmi olan "Escape from Planet Earth"ü izleyebilecek.

Dünyanın çok uzağındaki "Baab" gezegeninde yaşayan ve bu gezegenin mavi renkli sakinlerinin ulusal kahramanı niteliğindeki astronot "Scorch Supernova" ile teknoloji ustası kardeşi "Gary'"nin hikayesi anlatılıyor.

Bir çok kurtarma operasyonunu başarıyla tamamlamış olan Scorch'un, atıldığı yeni bir görevde acımasız general "Shanker" tarafından tuzağa düşürülmesi üzerine "Gary", kardeşini kurtarmak için yola çıkar.

Şirinler'in Paris macerası

Dünyada en beğenilen çizgi filmler arasında yer alan "Şirinler", Raja Gosnell yönetmenliğinde 1 Ağustos haftasında "Şirinler 2" adıyla izleyicileri beyazperdede yeni maceralarıyla selamlayacak.

Şirinler'in bu macerasında, sevimli mavi kahramanların baş belası olan kötü kalpli büyücü "Gargamel", hayattaki tek hedefi olan kendisini çok güçlü kılacak "şirin özünü" elde edebilmek için bu kez "Şirinler"e benzeyen "Yaramazlar" adlı yeni bir grup yaratır.

Bir süre sonra ihtiyaç duyduğu "şirin özü"nün yapay değil, gerçek olması gerektiğini ve Şirine'nin bu yarattığı kötü kalpli "Yaramazlar"ı gerçek birer "Şirin"e dönüştürecek bir büyü bildiğini öğrenen "Gargamel", "Şirine"nin peşine düşer ve onu Paris'e kaçırmayı başarır.

Filmde, "Şirin Baba"nın önderliğindeki Şirinler, insan dostları Patrick ve Grace ile işbirliği yaparak Şirine'yi kurtarmaya çalışırlar.

Aynı haftada iki çizgi film vizyona girecek

Yaz tatilinde 28 Ağustos haftasında ise iki animasyon film birden vizyona girecek. Bunlardan ilki Pascal Herold'ın yönetmenliğini yaptığı 3 boyutlu animasyon filmi Cinderella olacak.

Klasik öyküye uygun olarak başlayan animasyonda, bahtsız külkedisi, binbir güçlükle prensin verdiği baloya katılabilmek için Cinderella'ya dönüştüğü an, kendisini bir korsan filosuyla savaşırken bulur.

Klasik öyküde gece yarısı eski haline dönüşmeden eve dönmek zorunda olan kahraman, bu kez gece yarısı olmadan tehlikeli korsanlar tarafından kaçırılmış yakışıklı Prens Vladimir ve Düşesi kurtarmak zorunda ve ancak bu şekilde prensine kavuşabilecektir.

Yüksekten korkan uçak

Haftanın ikinci animasyon filmi ise Klay Hall'ın 3 boyutlu hazırladığı "Uçaklar".

Tek pervaneli küçük bir uçak olan "Dusty"nin tek hayali, tasarımı buna uygun olmasa da başarılı bir akrobasi uçağı olmaktır.

Yükseklik korkusu da bulanan "Dusty", tüm olumsuzluklara rağmen hayalini gerçekleştirebilmek için usta donanma uçağı "Skipper"den ders almaya başlar.

Turbo

Yaz tatili döneminin son animasyon filmi "Turbo" ise 13 Eylül'de gösterime girecek.

David Soren'in yönetmenliğini yaptığı filmde, en büyük hayali dünyanın en hızlı sümüklü böceği olmak olan kahramanın öyküsü anlatılıyor.

 

AA

KÜLTÜR SANAT Kategorisindeki Diğer Haberler