YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çingene kızı altın madalya kazandı
Çingene kızı altın madalya kazandı
10 Eylül 2013 10:33
Gaziantep’in simgeleri arasında yer alan Çingene Kızı Mozaiği, Kanada’da düzenlenen Mosaiculture Fuarı ve Yarışması’nda birinci seçildi.

Dünyadaki tarihi ve kültürel eserlerin canlı bitkiler kullanılarak sergilendiği ve tanıtıldığı Mosaiculture organizasyonuna Çingene Kızı Projesi ile katılan Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, fuara damgasını vurdu.

Çiçeklerle oluşturulan ülke sembollerinin farklı bir teknikle ziyaretçilere sunulduğu organizasyonda, Büyükşehir Belediyesi ekibi Çingene Kızı Mozaiği’ni bir hafta süren çalışmanın ardından, 120 metrekare alan üzerine 15 çeşit bitkiden oluşan 18 bin 576 çiçek kullanarak resmetti.

Türkiye'den sadece Gaziantep katıldığı ve birbirinden ilginç çalışmaların yer aldığı fuarda Çingene Kızı Mozaiği birinci seçilerek altın madalya ile ödüllendirildi. Organizasyona katılan Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Şafak Tercan, "Şehrimizi en iyi şekilde temsil etmemizin haklı gururunu yaşıyoruz. Bu başarıda bize destek olan başta Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanımız Asım Güzelbey'e ve diğer ekip arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum." dedi.

Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Şafak Tercan, "1998 yılında Montreal Belediyesi tarafından oluşturulan bu organizasyon, dünyadaki tarihi ve kültürel eserlerin canlı bitkiler kullanmak sureti ile sergilenmesi ve tanıtılmasını amaç edinmiştir. Zaman zaman farklı ülkelerde de gerçekleştirilen bu organizasyon ülkelerin tanıtımına katkı sağladığı gibi düzenlendiği kentlere de ayrı bir hareketlilik getirmekte, bu hareketlilik neticesinde ciddi ekonomik girdiler de sağlamakta." diye konuştu.

 

CİHAN 

KÜLTÜR SANAT Kategorisindeki Diğer Haberler